Лихвите по депозитите падат, но все още са сред най-високите в ЕС
Хората, които се оплакват от намаляване на лихвите по депозитите, могат да намерят успокоение във факта, че България е страната членка на ЕС с вторите най-високи лихви по депозитите в момента.
Това е така, дори и след въвеждането на данъка върху лихвите по депозитите и значителното им понижение през последната една година.
С по-високи средни лихви по депозитите се отличават единствено унгарците, където също се наблюдава трайно понижение.
* справка Profit.bg
У нас нивата на средните лихви по депозитите са при ниво от 4.1% на годишна база, на фона на 4.56% в Унгария. Разликата с Унгария обаче се понижава значително, като преди четири месеца лихвите по депозитите в страната бяха при нива от 6.84%.
Ако тази тенденция се запази, то напълно е възможно страната ни съвсем скоро да стане тази с най-високи лихви в ЕС.
Трябва да се спомене и фактът, че разликата между лихвите по депозитите у нас и инфлацията е значително по-добра, в сравнение с Унгария. Или казано по друг начин, по-високите лихви в Унгария се дължат основно на по-високото ниво на инфлация в страната.
Сериозно понижение на лихвите по депозитите откриваме и в други страни членки на ЕС, като особено осезаемо е то в Полша, където лихвите се понижават през последните четири месеца с 1.2 процентни пункта - от 4.2 процента на 3.05%.
В Гърция спадът също е значителен от 4.25% преди четири месеца до 3.6% през юни.
Въпреки понижението страната остава членката на ЕС с най-висок ефективен лихвен процент, благодарение на ниското ниво на инфлация, която е при около 0.2%.
Сред малкото страни в световен мащаб, където се отчита повишение на лихвите по депозитите през последните четири месеца, е Русия – където лихвите се увеличават от 8.85% на 9.22%. Високото ниво на инфлация в страната обаче оставя реалните лихви там по-ниски от тези у нас.
С около половин процентен пункт за четири месеца се понижават лихвите по депозитите и в Португалия до 2.5% на годишна база.