Ангелов: Орешарски завари излишък, за 1 м отвори дупка от 1 млрд
Изявлението на Петър Чобанов беше изключително изненадващо, тъй като има бюджетен излишък през месец май. Как се появи дупка от един и два милиарда лева от един месец, откакто управлява правителството на Пламен Орешарски, попита Георги Ангелов от „Отворено общество“.
Не мога да разбера как е възможно да се изпуснат така нещата. През миналата година Пламен Орешарски каза, че бюджетът е подценен, ако се засили дейността на митниците може да се съберат повече с 1 млрд. лв., затова трябва да има толкова голям излишък, има ярко несъответствие между обещаното преди изборите и сегашната ситуация.
Това е лош знак, тъй като преди месец кабинетът каза, че няма да прави актуализация на бюджета, това не е добре заради лихвените проценти и доверието на инвеститорите. Кабинетът очевидно си сменя мнението през няколко седмици, каза Ангелов пред bTV.
Рисковата премия и дългосрочните лихви на България растат още от първия ден след изборите, когато стана ясно, че кабинетът няма да бъде стабилен, а ще зависят от Атака. Ако това продължи, неизбежно това ще се пренесе върху лихвите по кредитите, предупреди икономистът.
Очевидно правителството ще взема заеми и ще харчи, за да си плати оставането на власт. Спрямо миналата година бюджетният дефицит ще се увеличи повече от три пъти, ако кабинетът емитира дълг от 1 млрд. лв. Тръгваме към курс за големи заеми, предупреди Ангелов.
Еднократно ще има подобрение, но след това идват разходите за лихви. Очакваното несъответствие между приходи и разходи е резултат от увеличени разходи за социални потребности и ниска събираемост. Това заяви Иван Ангелов, който е бил икономически съветник на трима премиери - Георги Атанасов, Андрей Луканов и Жан Виденов.
Той предлага драстични мерки за повишаване на събираемостта, като се свие контрабандата и се съберат 1 млрд. лв. за една година. Необходимо е съкращаване на администрацията с 10% до края на тази година, което ще доведе до спестяване на 700 млн. лв.
Следващата година трябва чиновниците отново да бъдат орязани с между 15-17%, предлага бившият икономически съветник. Едва тогава трябва да се тръгне към поемане на нов дълг, няма никаква опасност да поемем дългове от още два-три милиарда лева, най-важна е социалната стабилност, смята Иван Ангелов.
Такива съвети водят до резултата на хиперинфлация, докъдето доведоха премиерите, които Иван Ангелов е съветвал, отговори икономистът на „Отворено общество“, цитиран от novini.bg.