Трима наддават за ПОК Доверие
Мениджърите и членовете на управителния съвет на пенсионната компания “Доверие” са подали оставка в знак на несъгласие със създалата се несигурност и непрозрачност около предстоящата продажба на мажоритарния дял на дружеството.
В момента 93% от акциите на фирмата са собственост на австрийската компания “Виена иншурънс груп”, но от 3-4 месеца се носят слухове за продажбата им.
Вчера синдикатът КНСБ, който има 1% от акциите в компанията, сезира премиера Пламен Орешарски за рисковете, до които може да доведе липсата на яснота кой е купувачът и какви са намеренията му за развитието на частното пенсионно дружество.
“Ако стане гаф със сделката, ще се срути не само пенсионният пазар, но и целият финансов сектор”, коментира лидерът на КНСБ Пламен Димитров пред “Труд”.
Президентът на КНСБ изпрати предупредителни писма и до Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за финансов надзор и ДАНС.
В момента “Доверие” управлява парите за пенсии на 1.25 млн. българи. Активите възлизат на 1.8 млрд. лева.
Другата стъпка, която ще предприеме КНСБ, е да свика общо събрание на акционерите. На него ще бъде поискано мажоритарният собственик “Виена иншурънс груп” да даде информация за потенциалните кандидат-купувачи.
“Моля разберете, че не можем да коментираме темата в момента”, казаха вчера от австрийската компания. Така до момента официална информация за купувачите няма.
Според източници на “Труд” първоначално австрийските собственици са получили две обвързващи оферти за мажоритарния пакет акции. Първата е била от дружеството “Бромак”, собственост на банкера Цветан Василев. Втората е от “Доверие - Обединен холдинг”, в който основни акционери са “Софарма”, “Телсо” и “Елфарма”.
По информация на вестника двете оферти са били твърде близки като цена - приблизително 150 млн. евро, колкото е балансовата стойност на продаваните акции (book value).
В последните дни обаче на масата се е появила и трета оферта - от руската “Инвестбанк”, която участва чрез “Юнайтед кепитъл” - компания, която е регистрирана във Великобритания, но е с офшорна собственост. Именно появата на третия играч в преговорите е причината за възникналото напрежение. Синдикатите и мениджмънтът се опасяват, че няма яснота кой стои реално зад офертата.
“Аз, Огнян Донев, не участвам в тази процедура”, беше лаконичният коментар на предприемача пред вестника. Цветан Василев не бе открит за коментар.
В момента съдбата на сделката за “Доверие” е в ръцете на шефа на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев. По всяка вероятност продажбата ще бъде финализирана до 14 дни. Според президента на КНСБ Пламен Димитров обаче предлаганата цена от 150 млн. евро далеч надхвърля пазарната цена на “Доверие”.
“Когато някой е готов да даде доста повече, отколкото струва компанията, няма как това да не буди безпокойство и да не си задаваме въпроса защо се случва това и какви са потенциалните намерения на тези кандидат-купувачи”, коментира Димитров пред БНР.