Георги Ангелов за мотивите за актуализация на бюджета
Министерството на финансите публикува законопроект за актуализация на бюджета за 2013 г. заедно с кратки мотиви. Ето как ги коментира икономистът на "Отворено общество" Георги Ангелов в неговия блог:
1. “Огромната дупка” в приходната част на бюджета, с която беше аргументирана актуализацията, се смали толкова много, че се оказа само около 290 млн.лв.
При бюджет от над 31 милиарда лева, това представлява по-малко от един процент и не е достатъчно голяма, за да заслужава актуализация (подобни неизпълнения/преизпълнения се случват почти всяка година).
Бюджетът има достатъчно възможности, за да покрие подобни неизпълнения (например от средствата за кофинансиране, които ще бъдат спестени заради по-малкото от планираното усвояване на еврофондове и др.под.)
2. Разплащане с бизнеса
В мотивите пише, че “разплащането с бизнеса” се състои в даване на повече пари на МВР, Министерство на отбраната и Министерство на правосъдието. Едва ли някой наистина вярва, че като се дадат повече пари точно на тези три силови министерства, това ще доведе до “раздвижване” на икономиката.
Нищо няма да се раздвижи, когато МВР си плати на доставчика на бензин – а най-вероятно съвсем скоро министерството ще натрупа нови дългове към същия доставчик.
Нещо повече, МВР и МО и в момента имат най-големите бюджети (това са единствените министерства с бюджет над 1 милиард лева). Т.е. точно за тези министерства не може да се каже, че са “недофинансирани”.
;Напротив, те имат огромни бюджети, които обаче се управляват неефективно. Даването на още пари точно на тези министерства само ще ги насърчи да бъдат още по-неефективни и няма да подпомогне реформите в тях.
МВР и МО имат достатъчно голям бюджет, за да могат да си плащат навреме дълговете, стига да се управляват добре.
3. Раздаване на пари на калпак и задоволяване на синдикати и земеделци
Ще се увеличат до 200 млн. лв. ваучерите за храна – по-точно ще се увеличи данъчното облекчение за такива ваучери. Ваучерите за храна не се облагат с данък и осигуровки, т.е. те са легален начин за избягване на облагане.
Нещо като легализирана сива икономика. Неясно защо, синдикатите много харесват тези ваучери.
Ще се дадат още пари за субсидии за земеделски производители (може би за тютюнопроизводители) – неясно колко и неясно поради какви причини (освен политически).
4. Повече средства за интеграционни добавки – 40 млн. лв.
Твърди се, че средствата за тази социална програма за хората с увреждания са недостатъчни. Ако е така, е нормално да се отпуснат повече средства, но сумата не е толкова значителна, че да се налага актуализация.
5. Министерствата имат “настоятелни искания” за над 500 млн. лв. допълнителни средства, но няма да бъдат удовлетворени
Защо това го пише в мотивите не е ясно – особено след като няма да бъдат удовлетворени. Винаги ще има допълнителни искания над бюджета. То затова се приема и бюджет със закон – за да се определят и финансират най-приоритетните разходи.
6. Бюджетният дефицит ще стигне 2% от БВП през 2013 г.
Миналата година дефицитът беше 0.45%, т.е. увеличението през 2013 година е близо четири и половина пъти. Тръгва се в погрешна посока и то с много високи темпове.
И докато 2% бюджетен дефицит е сериозен риск, но все още не фатален, то тенденцията – ако бъде продължена – е много застрашителна. Още една подобна актуализация и се връщаме към 2009-2010 г.
Като цяло, посочените в мотивите аргументи не дават особени основания за актуализация на бюджета.