Над 190 000 души у нас работят на 4 часа
Повече от 190 000 души у нас са на 4-часов работен ден, показват данни на Националната агенция по приходите. И в момента продължава да важи антикризисната мярка, която дава право на фирмите да намаляват наполовина работното време заради свито производство - но за не повече от 3 месеца в годината.
Работодатели предлагат двойно по-дълъг срок, въпреки че няма статистика колко фирми реално прилагат тази мярка, съобщи bTV.
В кризата цветята са лукс, който е много назад в списъка за покупки на семействата, казва Цветан Каленски - производител на цветя и посадъчен материал. Смята намаляването на работния ден на хората си за крайна, но спасителна мярка - особено за сезона, в който работата спира.
„В този мъртъв период, ако са на половин работен ден, за да си задържим работниците, ще е много добре и нас ще ни удовлетвори напълно. Ако го изпусна този работник, няма как да уча втори”, казва Цветан.
Според БСК трудовото законодателство трябва да стане по-гъвкаво, като се разреши на фирмите заради затруднения да намаляват работното време не само за 3, а за 6 месеца в рамките на календарна година.
„Главният принцип на непълното работно време, като гъвкава организация на труда, е да бъде доброволна между двете страни. В случая работодателите са за възможност, когато фирмата е в лошо икономическа ситуация, те да могат едностранно, със заповед, да въвеждат за по-голям период непълно работно време”, обясни Величка Микова от БСК.
Когато един служител приеме мярката непълен работен ден, той запазва мястото си, но остава с по-ниска заплата. Ако все пак бъде освободен, обезщетението му за безработица ще е по-ниско.
Ако гоните точки за пенсиониране, трябва да знаете, че два работни дни по 4 часа са равни на 1 ден стаж.