11.6 милиарда долара са изтекли незаконно от страните от бивша Югославия, Румъния и България за десет години в периода между 2001 г. и 2010 г., предаде БТА, позовавайки се на агенция МИА. Данните бяха оповестени от Наташа Сърдоч, председател и съосновател на хърватския Институт за публична политика „Адриатик” в интервю за „Гласът на Америка", в което говори за корупцията, престъпността и укриването на данъци.

„Числата са шокиращи. Това означава по-малко пари за образование, здравеопазване, инфраструктура, пенсии. Инвеститорите с честни намерения избягват региона, като знаят, че тук липсват върховенство на закона, независимо правосъдие и защита на частната собственост,” обясни Сърдоч.

Според нея за справяне с тези проблеми освен другите мерки трябва да се конфискува и незаконното богатство на членове на правителства и политици след 1991 г. във всички страни от региона.

Само Македония през този период е изгубила 4.6 милиарда долара от престъпни дейности, корупция и укриване на данъци от политици и официални лица. Това по оценка на Сърдоч е внушителна сума, защото се равнява на 44% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната през 2011 г.

От страните в региона от най-голяма номинална сума е източена от Сърбия. По данни на института „Адриатик” от тази страна през миналото десетилетие са изтекли над 51 милиарда долара. Съпоставено с брутния вътрешен продукт, най-много е пострадала Черна гора, където изтеклите капитали се равняват на 138% от БВП.