Пени акциите на Българска фондова борса
Под "penny stock" инвеститорите в САЩ обикновенно разбират акции, търгуеми под 5 долара, а във Великобритания – под 1 паунд.
Бройката на акциите в България, търгуеми под 1 лев, е наистина голяма, поради което в днешния материал ще се спрем на компаниите, чиято цена е под 25-30 стотинки.
Най-евтината
Най-евтината компания, чийто акции са регистрирани за търговия на Българска фондова борса, е Енергони. Вчера цената им слезе дори под 1 стотинка, а днес се забелязва леко повишение.
Точно преди година дружеството бе поставено от брокери и анализатори сред най-нехаресваните компании на борсата, а малко по-рано пък зае позиция номер 1 по пазарна капитализация на БФБ-София.
Но как компания с капитализация от над 2 млрд. лв. се превърна в дружество, оценено на 5 млн. лв.? Към 30 юни компанията има реализирани други приходи от 38.3 млн. лв., които обаче са от преоценката на патент за изграждане на вятърна електроцентрала.
Благодарение на тази преоценка дружеството излиза и на печалба от 34.25 млн. лв. От други дейности компанията има едва 1000 лв. приходи, докато разходите за полугодието са 237 хил. лв.
Компаниите в групата притежават патент с отчетна стойност от 558 млн. лв., като на приблизително толкова е и капиталът на Енергони, увеличен чрез вливането на дъщерните компании Роял Ресортс и Роял Инвестмънтс.
На цена от 0.001 лв. се търсят 5 млн. акции, или около 1% от капитала.
Мостстрой и Холдинг Пътища
Книжата на намиращото се в несъстоятелност дружество Мостстрой за последно бе търгувано на Алтернативния пазар BaSE на цена от 2.4 стотинки. Вчера пък акциите на пътно-строителния холдинг Холдинг Пътища слязоха под 10 стотинки, а преди около 5-6 години акциите достигнаха рекордните в историята на БФБ-София 48 000 лв.
В края на миналата година Холдинг Пътища обяви, че е продал участията си в две от компаниите, върху които загуби контрол през 2010 г., което породи спад в котировките и недоверие сред инвестиционната общност в страната - ПСТ Холдинг АД и Пътинженеринг-М АД.
Купувач е Ди Ви Ти Джи България ЕАД, дъщерно на Железопътна инфраструктура – Холдингово дружество АД, което пък е свързано с Холдинг Пътища.
Оптела АД, Корпорация за технологии и иновации АД, Бесттехника ТМ Радомир (Тежко машиностроене), Фонд Имоти АДСИЦ
Двете пловдивски дружества и бившият социалистически гигант в машиностроенето също се търгуват за по няколко жълти стотинки. Причините за това наистина са различни и са натрупани през последните години.
Тук бихме посъветвали всички желаещи бъдещи акционери внимателно да проучат историята на съответната компания и да преценят възможностите й за развитие.
Случаят с Фонд Имоти АДСИЦ е малко по-различен – компанията успя да продаде един от основните си активи (сграда) на Европейската комисия, но най-големият й актив, находящ се на Цариградско шосе, остава непродаден.
Големите заеми на фонда, както и ежемесечните разходи, включително и таксите за управление, продължават да тегнат върху дружеството, чиито акционери се надяват на скорошна продажба.
Между 10 и 30 стотинки
Ямболен, Актив Пропъртис АДСИЦ, Оловно Цинков завод, Тодоров АД, Феър Плей Пропъртис АДСИЦ, Декотекс, Парк АДСИЦ, Интеркапитал Пропърти Дивелъпмънт АДСИЦ и др.
Списъкът може да бъде разширен, както споделихме и по-горе. На инвеститорите на БФБ-София трябва обаче да е ясно, че от търгувията с подобни акции може много да се спечели, но и може много бързо да се губи.
* Изказаното мнение не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.