Как се представят основните пазари от началото на годината?
Загубите за световните фондови пазари се ускоряват през тази седмица и водят до сериозна промяна в картината на тяхното представяне от началото на годината.
Затова ще проследим какво се случва с различните пазари, пречупени през призмата на базираните на тях индексни фондове, което е най-лесният и евтин начин да се инвестира на тях.
Тъй като липсва фонд, базиран на родния пазар, ще сравним представянето на индекса на сините чипове SOFIX. Както се вижда, базиран върху него индексен фонд е много възможно да оглави класацията предвид на ръста му от 29%.
* Данни: bespokeinvest.com
Ииндексът е на четвърто място по представяне в света след пазарите на Дубай (57.1%), Абу Даби (45.28%), Аржентина (34.8%) и Япония (30.3%).
Интересен е фактът, че фондът, базиран на японския пазар, е с далеч по-слабо (почти наполовина) представяне от това на основния индекс на страната – Nikkei 225. Тоест инвеститорите трябва да имат предвид, че ако не подберат правилно индексния фонд, то резултатът му често може да се различава значително от това на актива, върху който е базиран.
Както се вижда от таблицата, индексният фонд, базиран на щатския пазар (S&P 500), e бил най-добре представящият се, донесъл доходност за инвеститорите от 14.8%, като той се търгува под 50-дневната си SMA.
Най-зле представящи се от началото на годината са фондовете, базирани на пазарите в Индонезия и Турция, донесли съответно загуби за инвеститорите в тях от 27.7 и 28% от началото на годината.
Това са и двата фонда, търгуващи се в най-голяма степен под 50-дневните си пълзящи средни величини, съответно на 24.1 и 16.3%.