Проблемите на Гърция все още са проблеми на Германия
Правителството на Гърция пое по-голямата тежест от стачките и протестите в Гърция през тази седмица, но съдбата на страната все още може би е в избирателните урни в Германия.
Германия е най-голямата икономика в Европа и по тази причина внася най-много средства в европейския спасителен фонд. Това я поставя в една от най-влиятелните позиции по отношение на решенията, които се вземат за това как Европа да спасява изпадналите в затруднение държави.
И докато германските политици в момента се занимават с предизборните си кампании, анализатори и наблюдатели отчитат, че много от решенията относно еврозоната в момента са оставени на изчакване, пише CNBC.
"След изборите в Германия те ще трябва да излязат с по-добър план за Гърция," казва Петрос Дукас, бивш заместник финансов министър на Гърция от дясноцентристката партия Нова демокрация.
Гърция е получила близо 240 млрд. евро спасителни средства от 2010 г., когато стана ясно, че вече не може да с ефинансира сам. Страната трябва да наложи строги ограничения за разходите и реформи в замяна на получените средства.
Тези ограничения и реформи засегнаха гръцката икономика, като безработицата в момента е около 27%, а страната е в рецесия в шеста поредна година.
Гърция, заедно с други страни, които получиха спасителни средства, разкритикуваха Германия за това, че настоява за налагането на подобни мерки за икономии. В същото време търпението в Германия към спасените държави намалява все повече.
"Ако някой намали заплатите на германците с 5-10%, Берлин щеше да гори днес ," казва Дукас.
Най-доброто решение за проблемите на Гърция, казва бившият министър, би била нова програма за развитие в стил "плана Маршал", която да набляга на инвестициите в бизнеса вместо подаяния и намаляване на дълга с 30-40%.
"Много близко сме до края, но имаме нужда от допълнителна подкрепа," казва той. "След като този регион се стабилизира, цяла Европа ще може да диша по-свободно."
Лидерът на радикалната левица Алексис Цирпас изтъкна след среща с Йорг Асмусен от Европейската централна банка, че е в интерес на Германия да подкрепя Гърция.
"Чувам, че г-жа Меркел и г-н Шойбле казват, че плащате данъци, за да спасявате Гърция. Да, облагат ви с данъци, но не за да спасявате Гърция, а гръцките банки, което означава, че германските банки биват спасявани".
Коментарите на Цирпас идват на фона на проверка от страна на тройката кредиторите на това как Гърция спазва поетите ангажименти в замяна на получените средства. Ако стане ясно, че страната не е спазила условията, тройката може да спре по-нататъшните плащания.
Убийството на антифашистки активист по-рано тази седмица от страна на привърженик на крайно дясната партия Златна зора доведе до протести в цялата страна.
Нарастващата популярност на Златна зора може да е индикация за недоволство към по-стандартните парти. След убийството дори се заговори за обявяването за незаконна на партията, която има 18 представители в гръцкия парламент.
"Обявяването на Златна зора за незаконна не е решение, така те ще се превърнат в герои," казва Дукас.
Той твърди, че високият рейтинг на партията често се дължи на изразяването на неудовлетворение от настоящото управление и не трансформира в гласове.