Краят на деветмесечието настъпва и е време отново да погледнем към трите най- популярни за инвеститорите алтернативи – депозит, акции или имот, и коя от тях е била най-добрият избор.

Ще проследим какъв доход са донесли трите класа активи на инвеститорите за деветмесечието.

Ще започнем от борсата, като за доходност от инвестициите на фондовия пазар ще приемем представянето на индекса на сините чипове SOFIX.

Инвестициите на борсата?

Определено можем да кажем, че последните девет месеца са били изключително ползотворни за инвеститорите на Българската фондова борса, след като индексът на сините чипове е при няколкогодишен рекорд. От началото на годината индексът се е повишил с 33.4%, което го прави петият най-поскъпващ основен индекс в света.

Без много да се замисляме, можем да кажем, че инвеститорите на БФБ определено са избрали най-добрия клас активи за своите спестявания.

За съжаление едва ли са много индивидуалните инвеститори, които са пренасочили спестяванията си към този род активи, след тоталното сгромолясване на фондовия пазар през последните четири години.

Това, което е важно, е инвеститорите да не прехвърлят историческото представяне на индекса в очакване за бъдеща подобна възвръщаемост – факт, довел до тотални загуби за дребните инвеститори, включили се в късната фаза на ръста от 2008 година.

Пред инвеститорите на борсата след силния ръст от тук нататък стоят няколко ключови въпроса. Ще има ли корекция, както и как ще се отразят потенциални политически сътресения. Друг важен въпрос е ще отговори ли ръстът на печалбите на компаниите на повишените нива на акциите им.

Депозитите?

Най-добра възвращаемост са регистрирали депозантите, внесли своите средства в началото на годината, когато нивата на ефективните лихвени проценти бяха около 5%. За първите девет месеца депозантите са реализирали доход от около 3.8% от депозити с фиксирана за първата година лихва.

Определено можем да кажем, че от тук нататък депозитите стават още по-неблагоприятна инвестиционна алтернатива, предвид на непрестанното понижение на лихвите от началото на годината. Средните ефективни годишни лихви вече са малко под 4% според данни на БНБ. Това най-вероятно ще доведе до известен отлив на интереса към депозити.

Инвестициите в имот?

Имотният пазар като че ли е големият печеливш от спада на лихвите по депозитите, като все повече спестители поглеждат към него.

Какво се случва там през деветте месеца от началото на годината? На първо място се наблюдава раздвижване при броя на сделките, като много участници на пазара отчитат увеличаване на броя на сделките с между 15 и 20%. Това е позитивно за цената на недвижимите имоти, която се запазва стабилна и почти неутрализира спада си.

Ако приемем, че цената на имотите се е запазила без изменение и доходността от отдаването им под наем в столицата е при нива от около 5%, то за деветте месеца от тази година инвеститорите тук биха регистрирали доходност от 3.8%, или съпоставима с тази от депозитите. И макар доходността да е същата, определено промяната е в подобрение на перспективите при инвестициите в имоти, пред банковия депозит.

Причините са две – от една страна всички очакват лихвите по депозитите да продължават да се понижават, а от друга, стабилизираната ситуация при цените на имотите може да е предвестник за бъдещ доход под формата на капиталова печалба от повишаване в цената на имотите.