Това са най-малките български градове
В най-малкия български град живеят едва 209 души. Вижте топ 5 на най-малките градове* у нас:
5. Клисура
Жители: 1050
Област: Пловдив
Малкото градче, разположено в близост до Копривщица, е от огромна важност за българската история. По време на Априлското въстание той играе решаваща роля, като това е вторият град, в който бунтът избухва.
В близост до града се намира местността Зли дол, където се провежда основното сражение между българи и османци. След като битката е загубена, Клисура е напълно опожарен. Днес свидетелства на историческите събития са събрани в музея в града.
4. Китен
Жители: 945
Област: Бургас
Курортният град се намира на Южното Черноморие, в близост до Приморско. Местността е населена още по времето на траките, свидетелство за което са останките от древната крепост Урдовиза.
Китен става град едва през 2005 г. Разполага с два плажа - Атлиман и Урдовиза, както и с малко пристанище.
3. Плиска
Жители: 891
Област: Шумен
Още един от градовете със значимо място в българската история - това е първата столица на страната. Плиска е първият град в държавата в периода 681 до 893 г.
В останките на древния град са намерени важни свидетелства за раннославянската и старобългарската култура. Днес те са обединени в историко-археологическия резерват „Плиска“.
2. Маджарово
Жители: 624
Област: Хасково
Градът се намира на река Арда, в близост до Хасково. През годините се е казвал Ятаджик и Дупница. През 1959 г. тогавашното село се прекръства на Маджарово в знак на признателност към големия тракийски войвода Димитър Маджаров.
Става град през 1974 г. Една от местните забележителности е историко-етнографска експозиция, която представя традициите и историята на тракийското население от Източните Родопи, както и бита и културата на жителите на Беломорска Тракия.
1. Мелник
Жители: 209
Област: Благоевград
Най-малкият град у нас се намира в Пирин, в близост до Сандански. Той е известен туристически център, както и с виното, което приготвят местните.
В града е запазена част от средновековна българска църква „Свети Никола“, построена към края на 12 век. От 1968 г. Мелник е град-музей. Забележителности в близост до него са Роженският манастир и Мелнишките пирамиди.
* По данни на НСИ към 31.12.2012 г.