Троян: градът на грънчарството
Кацнал върху двата бряга на река Бели Осъм в Стара планина, Троян предлага уникални възможности на туристите – да карат ски на Беклемето, да отидат на спа в Шипково, да се отдадат на поклоннически туризъм в Троянския манастир или да се запознаят с уникалната природа на национален парк „Централен Балкан“.
Районът е заселен още през палеолита. По-късно го населяват траките, а българите идват по тези места през 15 век.
През годините постепенно селото се превръща в град. През 19-и век процъфтяват занаятите, като водещо е грънчарството. Троянската керамична школа е популярна и до днес.
Троян привлича туристите с реставрираните си къщи във възрожденски стил. В града е разположен уникален за страната музей - на народните художествени занаяти и приложните изкуства. Той съхранява експонати: керамика, дърворезба, иконопис, народно облекло.
Църквата "Света Параскева" е построена през 1835 г. Тук дякон Игнатий, бъдещият Васил Левски, взима участие в благослуженията.
В града днес живеят близо 20 хиляди души. Той обаче ще остане в историята на страната не само с туристическите възможности, но и с напредничавостта си – Троян е третият електрифициран град у нас след София и Пловдив. Тук е открита и първата на Балканите Специализирана болница за активно лечение на белодробни болести.