Станишев: Философията на ГЕРБ е колкото по-зле, толкова по-добре
Протестите загубиха своята сила и масовост, но загубиха и своя морален заряд, заяви лидерът на БСП Сергей Станишев по време на днешното заседание на пленума на партията, информира БГНЕС.
"Много хора осъзнаха, че наред с техния справедлив гняв от много неща, има политически и икономически сили, които се опитват да ги използват, липсва и позитивна програма на протеста. Тезата "Оставка и нищо друго не ни интересува" няма силен заряд в по-дългосрочен план", заяви Станишев. Той обаче, подчерта, че има огромен протестен потенциал по принцип и напомни, че това се видя през февруари-март тази година. "Има изключително високи очаквания за бързо решаване на натрупвани проблеми, а нашите политически опоненти ще се стремят там, където има недоволство, то да стигне до протест и искания в кратки срокове", предупреди Станишев членовете на пленума.
"Основен опонент на БСП и днес остава ГЕРБ и нейният модел на управление, целта на ГЕРБ остава същата: властта на всяка цена и с всички средства. Блокажът нa работата на парламента от страна на ГЕРБ се провали, провали се опитът да се яхнат протестите политически, сега виждаме една нова тактика на поведението на Бойко Борисов и ГЕРБ. Тя следва философията: Колкото по-зле, толкова по-добре. Същността на новата тактика е стремежът да се делегитимира парламента, да се покаже той като неработещ и ненужен за обществото и като крайна цел - падане на правителството и предсрочни избори", заяви още лидерът на БСП.
"Виждаме и стремеж за реанимацията на традиционната десница под различни форми, най-отчетливата от които е Реформаторският блок, който има много сериозната претенция да бъде алтернатива на БСП и ГЕРБ. До този момент опитът на Реформаторския блок не е никак убедителен. Досега не проличава никаква сериозна обществена и икономическа алтернатива", коментира той. "Пред Реформаторския блок стои един въпрос, въпросът за отношението към ГЕРБ и за модела на управление от последните години", заяви Станишев. Според него критиките на Реформаторския блок към ГЕРБ са по-скоро политическа тактика, отколкото съдържание. Той дори попита дали Реформаторският блок би участвал заедно с ГЕРБ в изборите за ЕП.
"Беше преодолян първият критичен рубеж за управлението, правителството устоя на небивал натиск отвън и то в условия на ненормална среда. Правителството свърши за кратки срокове неща, каквито предишното правителство не направи за целия си мандат", каза още лидерът на БСП. "Трябва да признаем, че и ние като политическа сила и правителството не направихме достатъчно, за да разкрием наследството на ГЕРБ. Не бива дори за миг да забравяме в името на какво дойдохме на власт и в името на какво формирахме правителство. Каузата е промяна, промяна на държавата, възстановяване на демократичното функциониране на институциите, промяната в живота на хората, промяна за икономическо възстановяване на България", добави той.
Трябва да покажем политическа воля промяната да продължи с нарастващи темпове, подчерта той. И БСП показа, че в много трудни условия сме в състояние да се мобилизираме и да устояваме на натиск. Имаме нужда от постоянна мобилизация и политическа работа. Кадровата политика и кадровата промяна е важна и затова винаги имаме готовност да разговаряме, но не може цялата политическа дейност да се изчерпва от този процес, подчерта той.
Парламентарната група показа устойчивост и капацитет в първите месеци на това управление, но това не е достатъчно, защото трябва да налагаме дневния ред на Народното събрание и на обществото. Успокоението ни играе много лоша шега, защото се оказва, че ГЕРБ със своя брой и със своята деструктивност, успява тактически, смята Станишев. Според него е необходимо на всяко заседание на парламентарната група един министър да получава въпроси от народните представители. На критиките, че НС на партията не е заседавал от няколко месеца, Станишев отговори с думите: "За тази година НС е заседавал 9 пъти, което изцяло се вписва в правилата, които ние самите сме приемали".