Нобелова награда за трима учени, разгадали преноса в клетките

мериканците Джеймс Е. Ротман, Ранди У. Шекман и германецът Томас К. Зюдхоф спечелиха Нобелова награда за физиология и медицина. Тримата учени разгадаха как клетките организират преноса на вещества, съобщи сайтът Nobelprize.org, цитиран от БТА.
Отличието е за откриването на механизма, регулиращ везикуларния трафик - основна система за пренос в клетките.
Всяка клетка е като фабрика, която произвежда и изнася молекули. Инсулинът, например, се произвежда и освобождава в кръвта. Химически сигнали, наречени невротрансмитери, се изпращат от една клетка до друга. Тези молекули се транспортират в клетката в малки мехурчета, наречени везикули.
Тримата лауреати откриха молекулярните принципи, които определят как този товар се доставя на точното място и време в клетката.
Ранди Шекман откри комплект от гени, необходими за везикуларния трафик.
Джеймс Ротман разкри белтъчния механизъм, който позволява на везикулите да се слеят с целта и така да бъде прехвърлен товарът.
Томас Зюдхоф разбра как сигналите насочват везикулите да освобождават точно товара си.
Чрез откритията си Ротман, Шекман и Зюдхоф разкриха изключително точната контролна система за пренос и доставка на клетъчен товар. Нарушенията в тази система са вредни и допринасят за поява на невродегенеративни заболявания, диабет, имунологични болести.
Ротман е професор в Йейлския университет, Шекман - в Университета на Калифорния в Бъркли, а Зюдхоф - в Станфордския университет.
Заедно с наградата тримата ще си поделят и премия от 8 милиона шведски крони (1.2 млн. щатски долара).
С имената им започна поредицата от обявяване на носители на наградите в няколко категории.
Лауреатите за Нобеловата награда за физиология или медицина се определят от Кралския Каролински медицинско-хирургичен институт в Стокхолм, Швеция. Отличията се връчват от краля на Швеция на церемония в Стокхолмската концертна зала на 10 декември - в деня на кончината на основателя на Нобеловата награда Алфред Нобел.
Първата награда за физиология или медицина е присъдена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг (Германия) "за работата му върху серумната терапия, специално за прилагането й при дифтерия, с което отваря път за медицинската наука и дава на лекарите победоносно средство против болестта и смъртта".
Миналата година Нобеловата награда бе присъдена на Шиния Яманака и Джон Б. Гърдън за открития, свързани със стволовите клетки и клонирането на животни.