14 от най-странните небостъргачи
Сграда, приличаща на слон, дървен небостъргач или кула, обърната с вътрешността навън – това са само три от най-странните небостъргачи в света.
Genex Tower, Белград, Сърбия
Двете бетонни кули, свързани помежду си чрез въртящ се ресторант, със сигурност са сред най-странни небостъргачи в света. Идеята е сградата да посреща гостите на Белград, които влизат от запад в сръбската столица – подобно на портите, които са градили древните със същата цел.
Ryugyong Hotel, Пюнгянг, Северна Корея
Още преди да бъде построен, този хотел е обявен за най-грозния в света. Всъщност, не е сигурно дали той ще отвори врати за посетители, след като от германската верига Kempinski, която трябва да управлява хотела, обявиха, че плановете за отварянето му се забавят поради "пазарните условия" в Северна Корея.
Elephant Building, Банкок, Тайланд
Може би архитектите, които са проектирали тази странна сграда в Банкок, са прегледали работата си и са си помислили: Хммм, този комплекс от три бетонни блока се нуждае от още нещо. И са добавили кръгли прозорци за очите и фигури, които смътно напомнят уши и бивни.
Robot Building, Банкок, Тайланд
Сградата е предназначена за Bank of Asia – идеята е да се отрази компютъризацията на банковото дело. Архитектът й признава, че се е вдъхновил от играчката робот на сина си.
CCTV Headquarters, Пекин, Китай
Този 44-етажен небостъргач, който служи като щаб за централната китайска телевизия в Пекин, си спечели прякора "големи боксерки" скоро след завършването си през 2009 г. Необикновената му форма е описана като линия от шест хоризонтални и вертикални секции, а превръщането на проекта в реална сграда не е лесна задача - особено в сеизмична зона.
Torre Velasca, Милано, Италия
Защо тази кула е с формата на гъба – никой няма отговор на този въпрос. Тя се извисява в центъра на Милано и определено контрастира с околните здания. Макар че сградата е проектирана да бъде модерна интерпретация на типичните италиански средновековни замъци, когато е създадена през 1954 г.
Kingdom Centre, Рияд, Саудитска Арабия
Познат още като Burj Al-Mamlaka, Kingdom Centre е избран за небостъргача с най-добър дизайн в света през 2002 г. Необикновеният му дизайн, пособен на ключалка, се дължи на законите в страната.
Lloyds Building, Лондон, Великобритания
Безспорно сградата е пример за смесване на стилове и странни структури по външната фасада. Навън се намират асансьорите и водопроводните тръби, за да бъде вътрешността „по-подредена“.
Lippo Centre, Хонконг
Тази определено не прилича на никоя друга офис сграда в света. Наричат я коалите.
Wooden Skyscraper, Архангелс, Русия
Този дървен небостъргач се смята за най-високата дървена къща в света. Собственикът й, бивш гангстер, прекарал 15 години от живота си в непрекъснато добавяне на нови етажи към дома си. Днес съседите му се притесняват, че ще се срути или ще стане жертва на пожар.
Simon Rodia Towers, Лос Анджелис, Калифорния
Италиански емигрант прекарал десетилетия в изграждането им. Днес те са включени в Националния регистър на историческите места.
Umeda Sky Building, Осака, Япония
Странна и футуристична – това е точно определение за японската сграда. Мостове и остъклени асансьори свързват двете сгради, а на покрива има обсерватория, която осигурява 360-градусова гледка към града.
Norman Foster Gherkin, Лондон, Великобритания
Жителите на града я наричат с не дотам прилични имена от рода на „кристален фалос“. Сградата беше продадена за 1 млрд. долара, което я прави най-скъпата офис сграда във Великобритания.
Vanke Center, Шенжен, Китай
Кой е чувал за хоризонтален небостъргач? Това може да звучи странно, но действително съществува и е един от най-емблематичните проекти в репертоара на прочутия архитект Стивън Хол.