Най-известните български улици
Няма начин някой да дойде в София и да не мине по Витошка. Или пък да пропусне да се разходи по Главната в Пловдив. Всеки град си има своята най-известна улица. Вижте топ 5 у нас.
Витошка в София
Това не само е най-известният булевард в столицата, но и улицата, която претърпя най-много промени през годините. От централна артерия с интензивно движение на автомобили и трамваи, днес бул. „Витоша“ е пешеходна зона с улични музиканти, пейки и големи цветни саксии.
И ако преди нашествието на моловете тук се намираха най-добрите магазини в града, днес кафенетата завземат булеварда. Той започва от пл. „Света Неделя“, преминава през идеалния център на София и свършва при Южния парк.
Историята на София сочи, че и древните са мислели мястото на днешния булевард за най-красивото в града. От площада, намирал се около днешния хотел Шератон, също тръгвала улица с уникална гледка към планината.
Главната на Пловдив
Пловдивската главна всъщност се състои от две улици - „Княз Александър I Батенберг“, която е така наречената Бяла или Голяма главна, и улица „Райко Даскалов“ - Долната или Малката главна.
Пешеходната зона започва от площад „Централен“ при хотел „Тримонциум“, минава покрай общината, Римския стадион и Джумая джамия и след това продължава покрай Централни хали през подлеза на "Аптека Марица" и завършва като закрит пешеходен мост над река Марица.
И тук, подобно на София, са разположени едни от най-важните исторически разкопки, какъвто е Римският стадион. Повечето сгради по улицата са строени в началото на 20-и век и привличат туристите с уникалната си архитектура.
Алея на възрожденците във Варна
Алеята на възрожденците се намира в Морската градина на Варна. Нейният проект е изработен още през 1907 г., когато група варненци решават в града да бъдат издигнати паметници на известни българи.
Така на алеята, заобиколена от брястове, са изградени 14 паметника. В най-високата й част през социализма е построен партиен паметник и създадена алея на загиналите антифашисти.
Бургаският мост
Най-известното място за разходки в черноморския град е изградено през 1936 г. Представлявал е метална конструкция и дървен гредоред, а каменно стълбище го е свързало с морското казино и панорамната алея на Морската градина.
През 80-те години старият мост е заменен от масивен кей, дълъг 278 м. Днес той е един от символите на града, а през това лято започна и реконструкцията му.
Александровска в Русе
Едва ли знаете, че Русе е градът, в който улиците получават имена за първи път в България. Това става през 1865 г. Всъщност, това е и първият град у нас с градоустройствен план.
Александровска е главната търговска улица на града. Тя започва от площад „Свобода“ и се простира до парка. По нея са разположени някои от красивите сгради, заради които Русе е наричан „Малката Виена“, включително и тази на първото българско застрахователно дружество.