Страни с уникален по рода си проблем с правата на човека
Всички сме запознати с най-честите нарушения на правата на човека: война, бедност, хомофобия... Но има и региони със специфичен проблем с правата на човека, при това – често говорим за развити държави, които по различни причини не са успели да приведат в съответствие законите си с Хартата на правата на човека:
Филипините не разрешават развод
През май 2011 г., населението на Малта гласува на референдум за легализиране на разводите, оставяйки Филипините като единствената страна в света, където не съществува никакъв закон, уреждащ раздялата на съпрузи. Силното влияние на католическата църква е основната пречка за легализирането на развода на Филипините, като забраната принуди филипинците да потърсят творчески начини да се разделят. Бракът може да бъде отменен, ако психиатър обяви един от партньорите за "психически недееспособен " да изпълнява семейните си задължения, т. е. ако самото сключване се приеме за незаконно.
Беларус е последната европейска страна със смъртно наказание
Беларус е единствената европейска държава и единствената страна от бившия Съветски съюз, която все още изпълнява смъртни присъди при това с достойна за диктатура жестокост. Екзекуциите се извършват с разстрел, след което телата са погребани в тайно място, без дори да са разпознати от семействата. Близките на осъдените научават за смъртта им с писмо – стандартен формуляр, в който само се вписват имената на екзекутирания. Двама затворници се обесиха в килията си преди няколко години, за да могат техните близки да получат телата им.
Израел единствена не членува в Съвета за правата на човека на ООН
Израел е единствената страна сред 193 държави-членки на ООН , която не членува в Съвета за правата на човека на ООН. Тел Авив често получаваше критики за използване на несъразмерна военна сила в палестинските територии, а през 2012 г. отказа да приеме мисия, която да оцени последствията от създаването на еврейски селища в окупираните земи.
САЩ нямат платен отпуск по майчинство
САЩ е единствената развита страна, която не предлага платен отпуск по майчинство, с което се нарежда до Папуа-Нова Гвинея, Свазиленд, Либерия и Лесото. Правото на помощ за майчинството е определена от член 25 от Всеобщата декларация за правата на човека Последният път, когато правителството на САЩ предприе стъпки в посока подобряване на положението беше преди две десетилетия , при Бил Клинтън. Оттогава майките имат право на 12 седмици неплатен отпуск при определени условия.
Иран е единствената страна в света, в която търговията с органи е легална
Иран няма репутация на страна със силно зачитане на правата на човека, но тя се откроява в една област. Това е единствената държава в света, където е законно да купуват и продават органи за трансплантация. Това доведе до странни инциденти, например хора, които рекламират своите бъбреци за продажба, а на стените на обществените сгради могат да се видят обяви на хора с кръвната им група и телефонен номер за контакт. Повечето държави забраняват продажбата на органи за предотвратяване на експлоатацията на бедните, но някои експерти смятат, че положението в Иран е за предпочитане предвид мащабите на черния пазар и т. нар. "трансплантационен туризъм"
САЩ не разполагат с универсално обществено здравно обслужване
До неотдавна, САЩ и Южна Африка бяха единствените индустриализирани държави, които не зачитаха правото на медицински грижи, така както е изложено вyv Всеобщата декларация за правата на човека на ООН. Сега САЩ са сами. Последните стъпки, които Вашингтон реши да предприеме в тази насока – здравната реформа на Барак Обама, доведоха до бюджетната криза, разрешена днес.
САЩ е развитата страна с най-големи нарушения на международните споразумения
САЩ е единствената държава членка на ООН, която не е ратифицирала Протокола от Киото за климатичните промени, определящ цели за намаляване на въглеродните емисии . Въпреки че САЩ първоначално подписват Протокола, Джордж Буш се обяви против присъединяването поради опасения относно икономическото въздействие.
По-малко известно е, че САЩ имат най-лоши резултати за ратифициране на договори за правата на човека от всички богати нации.
Конвенцията за правата на детето, ратифицирана от всички държави в ООН, с изключение на САЩ и Сомалия - разкъсваната от война страна.
САЩ не са подписали и Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените, с което се нарежда до Иран.
Китай е единствената страна с лауреат на Нобеловата награда за мир в затвора
След освобождаването на Аунг Сан Су Чи – политически дисидент в Мианмар, Китай се оказа в уникалната позиция да има лауерат на Нобеловата награда за мир в затвора. Лю Сяобо излежава присъда в затвора от 11 години за критики срещу правителството на Китай. Той не присъства на Нобеловата церемония през 2010 година, когато неговата награда бе приета от съпругата му. Лю остава в затвора, а китайското правителство осъди признанието му като "противоречащо на целите на наградата и богохулство спрямо нея“.
Мавритания единствена не е отменила робството
Днес ви съобщихме, че около 30 млн. души по света все още са роби. Мавритания е последната държава в света, в която не поставят тази практика извън закона. Между 10 и 20 на сто от населението, 680 000 души, се смята, че все още са роби. Мавритания е изключително бедна страна, и собствениците на роби често сами живеят в бедност. Налице е расов елемент с робството- хора с тъмна кожа обикновено са собственост на белокожи. Чуждестранните журналисти, които се опитват да обърнат внимание по този въпрос, често са изхвърлени от страната.