Скандал в Народното събрание, прекъснаха заседанието
Скандал прекъсна за кратко заседанието на НС преди началото на парламентарния контрол. Началото даде депутатът от ГЕРБ Цвета Караянчева, която прочете декларация от името на партията по повод констатациите на прокуратурата за откритите бюлетини в Костинброд.
Тя поиска да бъде търсено обяснение от зам. председателя на парламента Мая Манолова от къде е получила сигнала за тези бюлетини.
"Обвинението за бюлетините, хвърлено в деня на размисъл, повлия на вота, като помогна на БСП и това беше признато от Сергей Станишев в изявление пред собствената му партия. Без този сигнал неговата партия нямаше да има и сегашния си втори резултат", заяви от парламентарната трибуна Караянчева.
"Сигналът, по който прокуратурата предприе действия, беше подаден от кандидат на заинтересованата да дискредитира опонента си партия, защо след това ДАНС не използва всичките си средства, за да провери дали тези бюлетини са били годни и предназначени за разпространение?
Днес организаторите на публичната акция, Мая Манолова, Сергей Станишев и БСП, Лютви Местан и ДПС, Волен Сидеров и "Атака", Николай Бареков и ТВ7 - са главните печеливши от недоказаните обвинения, които изсипаха върху ГЕРБ. Днес всеки от организаторите и изпълнителите вече е получил своята награда, висок пост, власт, пари", заяви Караянчева.
"Всички заедно разчитат на разследващите органи и институции да се оправят някак с техните клеветнически твърдения. Отговорността на съдебната система е изключителна, ако тя не намери факти и доказателства, че има преднамерени действия за подмяна на вота от страна на ГЕРБ всички, които направиха изявления в деня за размисъл, трябва да бъдат обявени за най-големите лъжци, подвели българските избиратели", каза още тя.
От ГЕРБ настояват за отговор на няколко въпроса: "От къде и по какъв начин е получила Мая Манолова информация за случващото се в печатницата, охранявана докато печата изборните бюлетини, кой е съобщил за нередности в печатницата? Кой е отговорен за изтичане на информацията за акцията? Кой е отговорен за разсекретяването на акцията и появяването на информация за нея точно в една телевизия? Кои аргументи накараха председателите на БСП, ДПС и Атака да нарушат закона в деня за размисъл?
Призоваваме разследването да се включат широк кръг лица и техните показания да станат публично достояние, каза още Караянчева и настоя за частно и прозрачно разследване. Изказването на Караянчева приключи с бурни аплодисменти и викове "Оставка" от страна на депутатите от ГЕРБ.
Нейното изказване обаче провокира и лично обяснение от страна на Мая Манолова. "Изявлението на Караянчева беше по-подходящо за някое от селата от избирателния район на Караянчева, отколкото за парламентарната трибуна. След като три и половина години гледахме бившия вътрешен министър в ролята на съдия, доживяхме да гледаме Караянчева в ролята на прокурор", каза тя.
Към Караянчева тя се обърна с думите: "Не тези въпроси трябва да задавате вие и не от парламентарната трибуна. Яд ви е, че не можахте да пуснете в ход цялата си изборна измама, защото подготвените за фалшификация на изборите бюлетини не бяха пуснати в употреба, ако това се беше случило за пореден път ГЕРБ щяха да са откраднали изборите на хората".
Мой дълг беше да пусна този сигнал, във времето на империята на Борисов и Цветанов нямаше много куражлии, които да пуснат този сигнал. Видяхте, че се потвърди написаното в сигнала", заяви Манолова. Епохата на "Мултипринт" приключи окончателно с новия Изборен кодекс, подчерта тя.
Караянчева така разгневи лидера на "Атака" Волен Сидеров с думите си, че "Атака" и ДПС са едно", че Сидеров стана от своето място и тръгна към Караянчева, което притесни значително депутатите от ГЕРБ, в крайна сметка Сидеров се качи на парламентарната трибуна и направи забележка на председателя на Народното събрание заради начина, по който се води заседанието.
Цвета Караянчева, която беше на партийния конгрес на Ердоган, говори нелепости и клевети за една политическа сила, заяви Сидеров и се обърна към депутатката от ГЕРБ с думите: "Вие сте срам и позор за българската политика" и напусна гневно залата. В залата настъпи суматоха, народни представители се изправиха край трибуната и председателят на НС Михаил Миков прекъсна за кратко заседанието.