Спад в Азия, Apple разочарова
Азиатските индекси се понижиха, след като Фед стартира двудневната си среща и въпреки новите рекорди за щатските основни индекси. Австралийският долар се понижи до двуседмичен минимум, след като центарлната банка на страната обяви, че валутата може да поевтинее.
Индексът MSCI Asia Pacific Index загуби 0.3% от стойността си до 142.22 пункта. До седемседмичен минимум се понижи китайският основен индекс Shanghai Composite Index, след като инвестираните от китайската централна банка средства на паричните пазари не отговориха на очакванията.
Широкият щатски индекс Standard & Poor’s 500 отбеляза ново най-високо в историята си ниво на затваряне, като фючърсите му отстъпиха леко надолу в търговията си днес.
Акциите на технологичния гигант Apple поевтиняха на извънборсовия пазар, след като от компанията изнесоха разочароващи данни.
Фед стартира двудневна среща, на която ще се решава дали ще бъдат намалени стимулите в размер на 85 млрд. долара на месец за щатската икономика. Широките очаквания на пазара са, че те ще бъдат запазени.
Китайската централна банка добави 13 млрд. юана (2.13 млрд. долара) към финансовата система в първата си операция по обратно изкупуване на активи с цел повишаване на ликвидността в системата.
„След силното поскъпване на китайските индекси наблюдаваната корекция е здравословна“, коментира Адриан Цюрхер, глобален стратег в Credit Suisse, цитиран от Bloomberg. “Щатските данни показват влияние от бюджетната криза в САЩ и според нас пазарите са в консолидация за сега“, допълва още анализаторът.
Въпреки че австралийският долар се понижи с 0.6% до 95.15 щатски цента и поевтиня спрямо всички основни валути, той все още е с 2.1% над стойността си от края на миналия месец.
Австралийската валута регистрира загуби, след като ръководителят на централната банка на страната обяви, че е „много вероятно да поевтинее“.
Apple разочарова в известна степен пазара, след като обяви, че очаква приходи между 55 и 58 млрд. долара за следващото тримесечие, което би било минимално повишение, в сравнение с реализираните през изминалата година приходи от 54.5 млрд. долара.
Брутният маржин на печалбата се очаква да е между 36.5 и 37.5 процента спрямо очакванията на анализаторите за 38%.
Днес 42 компонента на широкия индекс S&P 500 ще отчетат своите резултати, сред които компании като Pfizer Inc. и Аеtna Inc. От 256-те компонента на индекса, отчели резултатите си до момента, 76% са изнесли по-високи от очакванията печалби, а 54% са били прогнозираните приходи.