Пет песни, използвани за мъчения на хора
Преди няколко дни в. „Метро“ съобщи, че тайното оръжие на британските военни кораби, патрулиращи срещу сомалийските пирати в Африканския рог, е ... "Oops!I Did It Again" на Бритни Спиърс. Морските разбойници толкова ненавиждали западните хитове, че песните на Бритни Спиърс ги прогонвали по-ефикасно и от предупредителни изстрели. Това не е първото свидетелство за неочаквани приложения на музиката . Time ни разказва за пет случая, когато песни са били използвани с много нетрадиционно, а понякога и нехуманно отношение към хора:
Born in the U.S.A. на Брус Спрингстийн
Задържани в Гуантанамо свидетелстват, че години наред песента на Брус Спрингстийн с критичен спрямо Съединените щати текст била използвана от военните за събуждане на затворниците. Същото важи и за антиамериканската Killing in the Name Of на Rage Against the Machine, за която също има свидетелства, че била ползвана като наказание за задържаните. Китаристът на бандата Том Морело поиска по този повод правителството да оповести заглавията на всички песни, използвани като метод за наказание, и протестира срещу подобно използване.
"Копакабана" на Бари Манилоу
Оградите с шипове и тежки врати не успяваха да спрат тинейджърските хулигански прояви в предградието Brighton Le Sands на Сидни. През 2006 г. на паркинг близо до плажа започнаха да се събират младежки банди, които тормозеха жителите и се стигаше до сбивания и други проблеми. Градският съвет реши да се пребори с проблема с нетрадиционни средства, като просто направи мястото непривлекателно за младите. От всички заведения в района се носеше Copacabana на Бари Манилоу, а самият паркинг бе осветен в розово, „защото на розова светлина ... кожата изглежда на петна и пъпките личат повече“, обясни тогава Гари Грийн от градската управа. Така тийнеджърските банди загубили интерес към района.
The Real Slim Shady от Еминем
Трудно е да се проумее ужаса за слуха, когато носовият глас на Еминем обявява за хиляден път: "Може ли малко внимание, ако обичате?". Това се случва с Бениям Мохамед, задържан от силите на САЩ в Кабул. Той свидетелства пред Human Rights Watch, че в продължение на 20 дни песента не спирала и за минута, а освен това затворниците били оставени без вода и храна. „Много хора просто обезумяваха“, казва той „Можех да чуя хора да удрят главите си в стените и вратите, крещейки“, разказва той.
Panama на Van Halen
По време на операцията по сваляне на панамския диктатор Маниел Нориега от американските тюлени, той се укрива в посолството на Ватикана. Международното право не позволява на американските военни да атакуват посолството, а в същото време те се опасяват, че папският нунций ще използва дипломатическия си имунитет, за да помогне на генерал Нориега да получи шанс да избяга в друг католическа страна в Латинска Америка. В тази безизходна ситуация, американските тюлени научават, че нунцият мрази американски рок и му устройват истинско неколкодневно шоу с песента Panama на Van Halen и други хитове като I Fought The Law на The Clash, които оглушително звучат по високоговорители около посолството. След няколко дни нунцият вече умолява Нориега да се предаде
„Обичам те“ на Барни Динозавъра. Улица „Сезам“
Няма данни колко американски родители са полудели от тази песен, но през 2003 г. Newsweek разкри, че „Обичам те“ на Барни Динозавъра е ползвана за мъчения в иракските затвори. Най-коравите затворници се предавали, след като 24 часа слушали песента. Военен разказа за списанието, че преди да приложат психологическата атака войниците сами са били подлагани на тренировка, по времето на която песничката на Барни динозавъра „Обичам те“ звучала в продължение на 45 минути .Журналистите от Newsweek решили да проверят как ще им въздейства тази музика, но не могли да издържат и 5 минути.
Ако решите да проверите психологическата си издръжливост, защо не пробвате с този 10-минутен запис: