Прогнозират отлив на инвестициите в земеделска земя
Цената на земята в България през последните 2-3 години се удвои. Слабият икономически ръст в Европа и стремежът на инвеститорите към по-нискорискови активи я направиха още по-привлекателна. Това коментира пред „Дарик“, финансовият анализатор Андреана Тодорова.
Според нея в момента се наблюдава забавяне на темповете на поскъпване. Не може да се каже, че земята по-принцип е по-атрактивна като актив. В последните няколко години лошото състояние на икономиката накара инвеститорите да се оттеглят от други сектори и да вложат парите си в земеделски земи заради по-ниския риск, счита Тодорова.
В един момент инвеститорите, които са влезли на този пазар с чисто спекулативна цел, ще се оттеглят. А и темпът на поскъпване от последните няколко години дава сигнал за консолидация. Ето защо ще има отлив на капитали от пазара на земя, ако се подобри икономическото състояние.
За да може да расте цената на земята, трябва да се покачват рентите или съответно добивите, но за целта са необходими подобряване на напояването и окрупняване на парцелите.
Може да се каже дори, че има индикации за балон в момента. Просто всички очакват да продадат земята си на много висока цена без да правят сметка за качеството на актива, който продават.
Най-сигурният признак за балон е, когато много играчи от други сектори, които преди не са инвестирали в земя, започнат да го правят. Те не познават характеристиките на този актив, а купуват само защото до момента е имало много добра печалба и защото всички други купуват. Това е несъмнен признак за балон, заяви Тодорова.