Доларът поскъпва в четвърти пореден ден спрямо еврото
Доларът поскъпва в четвърти пореден ден спрямо еврото преди очакваните днес данни, които според прогнозите ще покажат, че броят на първоначалните молби за безработица в САЩ е намалял. Йената също поскъпна, след като Централната банка на Япония остави монетарната си политика без промяна.
Въпреки повишението от последните дни, доларът е на път да запише спад за месеца спрямо повечето валути на фона на опасенията, че блокирането на правителството на САЩ ще се отрази на икономиката и ще повлияе на Федералния резерв да не ограничава стимулите все още.
Новозеландският долар падна, след като централната банка на страната даде индикации, че силното представяне на валутата може да предостави възможност за забавянето на темпа на увеличение на лихвените проценти.
“Оставаме бичи настроени,” казва Калъм Хендерсън от Standard Chartered Plc в Сингапур. “Фед в крайна сметка ще затегне монетарните условия, независимо дали чрез ограничаване на стимулите или повишаване на лихвите, и това ще стане по-скоро от другите централни банки от Г-10 с изключение на Нова Зеландия.”
Доларът поскъпна с 0.2% до 1.3709 долара за евро, след като бе поскъпнал с 0.5% в предходните три сесии. Доларът се търгуваше на ниво от 98.41 спрямо йената в сравнение с 98.51 вчера, когато достигна 98.68, което пък бе най-високото от 17 октомври. За месеца доларът е на път да отчете понижение от 1.3% спрямо еврото и ръст от 0.1% спрямо йената.
Японската валута поскъпна с 0.3% до 134.90 долара за евро в сравнение с вчера. Новозеландският долар падна с 0.2% до 82.52 щатски цента в сравнение с вчера, когато докосна нивото от 81.93, което бе най-ниското от 17 септември насам.
Доларовият индекс на Bloomberg, който след представянето на долара спрямо 10 основни валути, е бил на ниво 1 007.81 пункта в сравнение с 1 007.37 пункта вчера и е на път да запише най-високото си ниво на затваряне от 16 октомври насам.
Първоначалните молби за помощи при безработица в САЩ вероятно са намалели до 338 000 за седмицата, приключила на 26 октомври, в сравнение с 350 000 в предходната седмица, според очакванията на икономисти, участвали в проучване на Bloomberg.
Отделно проучване показва, че Институтът по управление на доставките ще обяви утре, че индексът на производството е бил на ниво от 55 през октомври в сравнение с 56.2 пункта миналия месец, което бе най-високото му ниво от април 2011 г. Стойност от над 50 пункта е индикатор за ръст.
Излезлите вчера по-слаби от очакваните данни за потребителските цени дадоха на Федералния резерв повече възможности да запазят стимулите за икономиката. Цените в САЩ са нараснали с 1.7% в 12-те месеца до септември, с изключение на цените при хранителните и енергийните продукти. Таргетът на Фед за инфлацията е 2%.
Вчера Фед остави без промяна изкупуваното всеки месец количество държавни облигации на ниво от 85 млрд. долара, отбелязвайки в свое изявление, че “се забелязва подобрение в икономическата активност и условията на пазара на труда.”
От Фед повториха, че ще “очакват още доказателства за това, че прогресът ще е устойчив, преди да пристъпи към ограничаване на стимулите.”
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации остана почти без промяна на ниво от 2.53% в сравнение с вчера, когато нарасна с три базисни пункта. Доходността по 10-годишните японски облигации пък докосна нивото от 0.585%, което бе най-ниското от 9 май насам.
Йената е поевтиняла с 2.7% в последните три месеца, което е най-големият спад сред 10-те валути на развитите държави, следени от индекса на Bloomberg след понижението от 4.3% при канадския долар. Еврото пък е поскъпнало с 1.2% за същия период, докато новозеландският долар се е повишил с 1.5%.
В Нова Зеландия централната банка остави основната си лихва без промяна на рекордно ниското ниво от 2.5%. Високата стойност на новозеландския долар контролира инфлацията, което пък дава по-големи възможности на централната банка по отношение на това кога и с колко да увеличават лихвата в бъдеще.