През фискалната година, която приключи на 30септември 2013-а година, бюджетният дефицит на САЩ се сви до 680 млрд. долара или в размер на 4.1% от БВП на страната. Преди година (за финансовата 2012 година) дефицитът беше в размер на 1.09 трлн. долара, което означава, че само в рамките на една година той се е свил с цели 38%, достигайки най-ниско ниво от пет години насам (най-нисък дефицит от фискалната 2008-а година).

Само в рамките на септември, правителството на САЩ отчете бюджетен излишък в размер на 75 млрд. долара.

Финансовият министър Джейкъб Лю каза, че националният дефицит се е свил през последните четири години с най-бързото темпо от Втората световна война насам. Сега бюджетният дефицит е на половина по-малък, откакто новата американска администрация и президента Обама поеха управлението на страната, съобщи БНР.

Това свиване на бюджетния дефицит е в резултат на повишените приходи в държавната хазна и относително по-ниските правителствени разходи. Приходите от корпоративните данъци се повишиха с 11% през фискалната 2013-а година, като това повишение се дължеше на подобрението на американската икономика и на по-високите нива на данъците в сила от началото на настоящата година. На практика, за всеки един долар, който е изхарчило американското правителство, то е успяло да получи като приходи около 80 американски цента.

Според анализ в сайта www.USGovernmentSpending.com в началото на 2014-а година се очаква краткосрочно повишение на бюджетния дефицит, след което той ще продължи да бележи спад през следващите години.