Доларът запазва ръста си спрямо йената
Доларът запазва двуседмичното си повишение спрямо йената преди очакваните тази седмица официални изявления от Федералния резерв на САЩ на фона на признаците, че състоянието на щатската икономика може би е достатъчно добро, за да може централната банка да ограничи стимулите за икономиката.
Доларът запази ръста си, след като данните за заетостта през миналата седмица се оказаха по-добри от очакваните, което повиши лихвите по щатските държавни облигации. Утре се очакват изказвания на президента на подразделението на Фед в Минеаполис Нараяна Кошерлакота и на това в Атланта Денис Локхарт.
Еврото се търгуваше близо до 10-месечно дъно спрямо паунда преди очакваните през тази седмица данни, които могат да покажат, че фабричното производство в еврозоната се е понижило и след като Европейската централна банка (ЕЦБ) неочаквано свали основната си лихва през миналата седмица.
Доларът се търгуваше срещу 99 йени по-рано днес, след като на 8 ноември поскъпна с 1% до 99.05 йени. Доларът се е повишил с 1.7% през последните две седмици. Щатската валута остава почти без промяна спрямо еврото на ниво от 1.3363 долара за евро. Еврото пък поевтиня с 0.1% до 132.29 йени.
Кошерлакота се очаква да говори утре по монетарната политика, а след това ще отговаря на въпроси. Той заяви на 17 октомври, че Фед трябва да направи “всичко необходимо”, за да възстанови заетостта, докато в същото време поддържа инфлацията близо до 2%, дори и ако се налага осигуряването на още стимули за икономиката.
Локхарт пък заяви на 8 ноември, че Фед ще обсъжда ограничаването на стимулите за икономиката на срещата си през следващия месец.
Щатската икономика е създала 204 000 нови работни места през октомври, в сравнение с предварителните очаквания за 120 000.
Промишленото производство в еврозоната вероятно се е понижило с 0.3% през септември в сравнение с месец по-рано, когато отчете ръст от 1%, показва проучване на Bloomberg News сред икономисти. Официалните данни се очакват на 13 ноември.
На 7 ноември ЕЦБ понижи наполовина основната си лихва до 0.25%, а президентът на финансовата институция Марио Драги заяви, че еврозоната е изправена пред “продължителен период” на ниска инфлация.
Япония отчете дефицит по текущата сметка за септември в размер на 125.2 млрд. йени (1.3 млрд. долара), който е най-големият от 1985 г. насам.
Данните на министерството на финансите на Япония също така показаха, че японските инвеститори са увеличили притежанието си на британски държавен дълг със 184 млрд. йени през септември, като това е най-голямото увеличение от две години. В същото време те са продали холандски облигации за 173.7 млрд. йени, което е най-големият спад от година.
Търсенето на британския паунд може да се окаже трайно, като някои анализатори прогнозират, че управителят на Централната банка на Великобритания Марк Карни може да даде индикации, че лихвите ще бъдат повишено по-рано от очакваното, тъй като заетостта се доближава все повече до ключовото ниво на банката.
Очакванията на икономистите са, че безработицата във Великобритания е намаляла от 7.7% до 7.6% през третото тримесечие, което би било най-ниското й ниво от 2009 г. насам. Официалните данни се очакват на 13 ноември. Малко след това Карни ще обяви най-новите прогнози на банката за икономическия растеж и инфлацията.
Британският паунд се търгуваше почти без промяна на ниво от 83.44 пенса за евро, след като докосна нивото от 83.01 пенса на 7 ноември. Анализатори очакват паундът да пробие нивото от 83 пенса.