Как да търгуваме при рейндж?
Търговците винаги трябва да имат план за действие, когато валутните трендове приключат, коментира Уолкър Инглънд във форекс изданието Daily FX, и обяснява как да адаптирате вашата търговска стратегия за търговията в рейндж (в определени граници без ясна посока).
Едно правило, което трябва да се спазва от всеки търговец, е да има план за търговия и да се придържате към него. Въпреки това, всеки един опитен търговец знае, че той трябва да остане гъвкав, тъй като пазарът невинаги е в тренд и не се движи в една-единствена посока.
Така че, какво трябва един търговец да направи, когато някои от най-често търгуваните двойки на валутния пазар нямат установен тренд?
Самият отговор е много прост. Когато пазарът е в рейндж, търгувате при рейндж! Когато пазарите се движат настрани, може лесно да адаптирате една от вашите трендови пазарни стратегии за тези условия.
Често трендовите търговци на пазара ще се стремят да използват индикатори като CCI, RSI, MACD в конюнктура с линии на подкрепа и съпротива за търговия на колебанията на пазара.
Същата философия може да се използва в рейнджовата търговия, ако знаете какво да търсите.
Като пример можем да дадем валутната двойка EUR/CHF, която е заключена в рейндж от месец юни.
Самият рейндж може да бъде идентифициран чрез движение от ляво на дясно на графиката и отбелязване на серия от върхове и дъна.
Ако цената изглежда се движи в хоризонтална линия, вероятно сте идентифицирали търговия в рейндж. Лесен начин за тест е да се определи дали цените са се запътили по-високо или по-ниско на вашата графика.
Ако се колебаете дали графиката е в тренд нагоре или надолу, шансовете да се намираме във фаза на рейндж търговия са доста големи.
След като сте определели, че търговията е в рейндж, е време да разгледате плана си за търговия.
RSI Сигнали
На четиричасовата графика можем да видим EUR/CHF в съчетание с индекса RSI (индекса на относителната сила).
Когато търгуват в рейндж, трейдърите могат да използват нивата на RSI за свръх покупки и свръхпродажби, за да определят къде да влязат на пазара. Стойности на индикатора над 70 традиционно се свързват със свръхкупеност, а под 30 със свръхпродаденост.
За разлика от трендовите търговци, рейндж трейдърите са в състояние да търгуват и в двете посоки на пазара. Това означава, че рейндж търговците ще търсят възможности както за покупки, така и за продажби.
За да продадат, рейндж търговците могат да пуснат поръчки, когато цената се движи назад от съпротива и RSI преминава обратно под стойност от 70. Докато инерцията връща цените по-ниско, търговците могат да съсредоточат своите цели в близост до зоната на подкрепа.
Цена, движеща се към подкрепа, също така ще позволи на търговците да инициират нови позиции за покупки.
Трейдърите ще се опитат да купят, след като цените са се отблъснали от подкрепа и RSI се връща обратно над стойност от 30. Ценовите цели за покупките ще се съсредоточат върху нивата в близост до съпротива.
Тъй като EUR/CHF в момента не се търгува на съпротива или подкрепа, търговците ще изчакат търпеливо за следващия спад или покачване, преди да влязат на пазара.
Управление на риска
Всяка стратегия трябва да има план за управление на риска. Също като трендовете, рейнджовете може рязко да приключат и търговците трябва да бъдат подготвени за този сценарий.
При рейнджовата търговия стоповете трябва да бъдат разположени след определени нива на подкрепа и съпротива.
В случай, че цените пробият нивата на съпротива или спаднат под подкрепата, рейнджът следва да се счита за невалиден. В този момент рейндж търговците трябва да излязат от всички съществуващи позиции и да търсят други възможности за търговия.
Тази стратегия за търговия в рейндж, освен на валутните пазари, спокойно може да бъде прилагана и при всички останали финансови активи и пазари.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на валута.