Приеха на първо четене закона за офшорките на Цонев и Пеевски
Депутатите приеха на първо четене Законопроекта за икономическите и финансови взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици. Законопроектът е с вносители Йордан Цонев и Делян Пеевски от ДПС.
„За” гласуваха 97 народни представители, един беше против, а 15 се въздържаха.
„Очевидно сме пионери в тази дейност, въпреки че прочетох, че британският премиер Дейвид Камерън само преди седмица пред 60 държави, участнички в инициативата за открит пазар, разработи точно този въпрос и пое ангажимент британското правителство да разработи регистър на офшорните компании, на всички, които оперират на техния пазар с имената на техните собственици. Аз поех ангажимент да внеса такова предложение в нашия законопроект, да имаме регистър и ние”, заяви Йордан Цонев, един от вносителите на закона.
По думите на Цонев съвносителят на законопроекта Делян Пеевски е допринесъл много за текстовете:. „Допринесе много, а къде е - не мисля, че ще ви отговоря на този въпрос. Мисля, че имам достатъчно сили да защитя законопроекта”, отвори той на въпрос защо вторият вносител на законопроекта не е в залата, за да го защити.
Със законопроекта се поставят две основни цели. Въвежда се забрана за дружествата, регистрирани в офшорки да осъществяват дейности в най-значимите сфери на икономиката или да придобиват дружества, осъществяващи дейност в тях - обществени поръчки, приватизационни сделки, концесии, придобиване на държавно или общинско имущество и други.
Със закона се въвеждат мерки за предотвратяване на агресивното данъчно планиране и отклонението от данъчно облагане.
За целта в преходните и заключителни разпоредби на проекта са предвидени промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, с които се създава възможност, съществуващият към момента механизъм за скрито разпределение на печалби и свързаните с него санкции, да намери приложение и по отношение на сделките с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим. Сега действащия механизъм е неприложим към дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим поради невъзможност за идентифициране на действителните собственици на капитала на тези дружества.
Цонев заяви, че между първо и второ четене на законопроекта трябва да се предвиди и въвеждането на регистър на собственици на компании, регистрирани в офшорните зони. „Има сериозни парични потоци и е добре властите и широката общественост да е наясно със собствеността в тези компании”, заяви Цонев. „Законопроектът е навременен и е добра първа стъпка за регулиране на отношенията със стопанските субекти в тези зони”, каза още той.
„Чрез офшорните зони на практика българските активи на държавния сектор бяха приватизирани от неизвестни и до момента лица и фирми“, каза депутатът от Коалиция за България Румен Гечев . От офшорните зони за България лидер е Кипър с 2.2 млрд. евро, Люксембург – 1.6 млрд. евро, Швейцария – 1.2. млрд. евро, Британските вирджински острови – близо 1 млрд. евро, Малта – 372 млн. евро”, посочи депутатът.
По-рано Цецка Цачева от ГЕРБ обвини управляващите, че се опитват да отклонят вниманието. По думите ѝ моментът на приемане на закона неслучайно съвпада със сигнала срещу лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. „Целта е ясна за всички и тя е отвличане на вниманието от огромния скандал, който тресе българската държава, след като бившият заместник-председател на Народното събрание и председател на правната комисия, вторият човек в ДПС Христо Бисеров беше в официално на разпит и са повдигнати обвинения в Столичното следствие“,заяви тя.