Офшорките ни държат парите си у нас
Българските фирми, регистрирани като офшорки в Кипър, все още не са притеснени от икономическата ситуация в островната държава. Причината е, че масово те не държат парите си там, а в България. Това обясниха за "Стандарт" икономически анализатори.
2.100 млрд. евро са инвестирали у нас компании, регистрирани в офшорен Кипър, сочат данните на БНБ за чуждестранните инвестиции в България. Сумата е актуална към края на 2011 г.
Това поставя кипърските вложения на 5-о по размер място у нас след Холандия (7.786 млрд. евро), Австрия (6.023 млрд. евро), Гърция (2.866 млрд. евро) и Великобритания (2.446 млрд. евро).
Знакови сделки с кипърско участие са придобиването на компанията "Агрима", която се занимава с франчайзингова дейност на продуктите на Pepsi у нас (2007 г.) и купуването на 84.6% от капитала на пенсионноосигурително дружество "Лукойл Гарант - България".
Преди кипърската фирма да стане собственик на мажоритарния пакет акции в пенсионното дружество, основната част от акциите му за кратко се държаха от "Лукойл Гарант Русия", което се занимава със същата дейност.
Само няколко месеца след като кипърската офшорка получи контрола върху българското дружество, тя продаде въпросните 84.6% от капитала му на родната "Химимпорт Инвест". През 2010 г. пък "Лукойл-Гарант България" се вля в пенсионноосигурителното дружество "ЦКБ-Сила".
През миналата година стана ясно, че Профилакториумът в гърменското с. Огняново е купен от кипърска фирма "Аралдика холдинг" за 3.2 млн. лв.
В последните дни нямаме връзка с кипърските собственици, но нямаме никакви индикации от тях, че трябва да се притесняваме за нещо, каза вчера за "Стандарт" управителят на дъщерната "Аралдика" ЕООД Ангел Блажев. Работим по плана, който сме изготвили за профилакториума, всичко е нормално, вършим си работата, каза още Блажев.