Финансови грешки, които да спрете да правите в края на годината
Едно от най-трудните неща в това да поддържате финансите си в ред е, че животът застава на пътя: работа, семейство, поръчки, домакинска работа и какво ли още не? А, да – и забавления.
Поради тази причина, в края на годината, може би е добре да си припомним някои финансови задачи, които сте възнамерявали да свършите, но по някаква причина те все не влизат във вашия дневен ред. Може би затова специалистите по финансови планиране казват, че виждат едно и същи финансови грешки отново и отново. В края на годината с помощта на Forbes и Investopedia подбрахме най-масови финансови грешки и начини за тяхното поправяне:
1. Нямате бюджет.
Бюджетът ви е ключът към постигане на вашите цели. Точно както разполагаме с ограничено време, повечето от нас имат и ограничени средства. Така че начинът, по който сте избрали да харчите парите си може или да ви помогне да заминете на мечтаното пътуване до Южна Африка, или да остави Кейп Таун само в мечтите. Без бюджет рискувате изпадане в дълг, което е огромна пречка за постигане на целите ви.
Какво да направите: Вземете вашия месечен доход, извадете своите редовни месечни разходи за домакинство, транспорт и комунални разходи и отделете 20-30 процента за спестявания, пенсиониране и/или изплащане на дългове. А останалото? То плаща за разходите ви за развлечения, като магазини, заведения и ресторанти и т.н. Ако сте притеснени от възможността да надвишите бюджета си, ограничете се до определена сума - в брой - всяка седмица.
2. Плащате ненужни банкови такси.
Вашата банка може да ви събира такси за разплащателна сметка, плащане на сметки, оувърдрафт, теглене и плащане с банкова карта и т. н.
Какво да направите: Търсете банка, която ще ви предложи по-добра сделка. Помислете за кредитни институции с по-ниски лихвени проценти по кредитите и по-малки такси за плащане с карта и оувърдрафт.
3. Плащате излишни разходи.
Най-вероятно между нещата, за които плащате, има такива, които не са необходими. Сред тях могат да влизат платени кабелни канали, такси за мобилни услуги и карти, които не ползвате и мн. др. Макар и сумите по тях да ви се струват минимални, те се трупат във времето.
Какво да направите: Задайте си въпроса дали се нуждаете от нещата, за които плащате всеки месец, година след година. Те ви принуждава да плащате безкрайно, но в крайна сметка нищо не притежавате срещу това.
4. Нямате фонд за спешни случаи.
"Много пъти, ако хората имат някакъв дълг, те си мислят: "Аз ще изплатя дълга си толкова бързо, колкото мога", казва София Бера, сертифициран финансов консултант и основател на Gen Y Planning. "Аз разбирам този начин на разсъждение. Вие не искате да плащате високи лихви, затова е важно да имате пари в брой, заделени за спешни случаи, защото понякога се случват такива неща. "Ако не го направите, следващият път, когато трябва, да речем, ремонт на автомобила, лесно може да се окаже, че ще трябва да връщате парите за него по кредитната си карта.
Какво да направите: Отделяйте малка сума от заплата си за „спешен фонд“, съветва Бера. Целта ви е да съберете сума от около 500-1000 лв. за извънредни случаи, а в оптималния вариант – сума, равна на разходите ви за три-шест месеца (в кеш). "Много хора мразят да държат пари настрана", казва Бера. "Те казват:" Уф, 10 бона просто седят и не печеля нищо от тях" Но ако те хвърлите 9 000 в инвестиции и пазарът върви надолу, ще имате по-малко пари, а когато ви възникне спешен случай, ще трябва да се продавате на загуба“.
5. Не мислите за пенсионирането си.
"Младите хора не смятат, че правят достатъчно пари, а пенсионирането им изглежда толкова далече", казва Дейвид Джексън, сертифициран финансов консултант в Waddell & Reed, базирана в Канзас. Поради тази причина, много хора не допринасят към пенсионирането си в най-важния период за това- когато техните инвестиции ще имат най-много време, за да растат на пазара.
Какво да направите: Първо- проучете внимателно пенсионния си план. В български вариант – можете да се насочите към доброволното пенсионно осигуряване, за да увеличите доходите си на старини.
6. Мислите, че пазарът ще върви само нагоре при избора на инвестиции.
"Обикновено, когато хората мислят за инвестиция, мислят за най-добрите неща, които могат да се случат, а не за това, което може да се обърка", казва Харолд Евънски, президент на фирмата за управление на богатство Evensky & Katz . Той казва, че това дори се отразява на способността на хората да направят елементарни математически изчисления: те забравят, че ако губят 50% едната година и имат 50% печалба през следващата година, не са се върнали на нулата и все още са на загуба
Какво да направите: Помислете какво би станало, ако инвестицията ви се окаже губеща. Трябва ли да работите десет години отгоре заради нея?