Бежанската вълна започна да раздвижва имотния пазар в столицата и това се наблюдава от 2-3 месеца насам. Докато повечето бедни пришълци от Сирия продължават да живеят в лагерите за временно настаняване в София, по-заможните тръгнаха да си търсят квартири под наем.

Според данни от статистиката на най-големия портал за недвижими имоти imot.bg, предоставени на “Труд”, между октомври и ноември тази година има видимо изменение на стойността на наемите в два квартала, разположени близко до един от бежанските центрове - “Красна поляна” и “Овча купел”.

В същото време подозренията, че хората, живеещи в района на “Малкия Бейрут” в столицата - около Женския пазар и ул. “Пиротска”, ще започнат масово да продават апартаментите си заради нашествието на пришълци от чужбина там, засега не се оправдават, сочи статистиката.

Къде се настаняват сирийците

Брокери на имоти твърдят пред “Труд”, че бежанците още през октомври са се ориентирали трайно към наемане на квартири в кварталите, разположени в близост до “Военна рампа”. Това са “Орландовци”, “Надежда”, “Обеля”, “Овча купел”, “Западен парк” и “Красна поляна”.

Предпочитанията са към наемане на по-големи апартаменти, в които се настаняват или многолюдни семейства с повечко деца, или направо по няколко семейства.

Засега тази тенденция е довела до увеличение на наемите само в два квартала - “Красна поляна” и “Овча купел”, където всъщност предлагането и възможностите за избор са и най-големи.

В “Красна поляна 2” например през ноември средният наем се е увеличил с 12% в сравнение с месец по-рано. Ако тогава средната наемна цена на тристаен апартамент е била 174 евро, то през ноември вече е 195 евро.

В “Красна поляна 1” - в частта, разположена най-близо до трамвайната линия, за същото време наемите са поскъпнали с 9 на сто - от средно 239 на 261 евро пак за 3-стаен апартамент.

В “Овча купел” средният наем на големите жилища се е вдигнал от 220 на 237 евро, т.е. със 7 процента.

Интересното е, че в друг квартал, също разположен близо до “Военна рампа” - “Западен парк”, за същото време наемите са намалели с 3%. Там предлагането е несравнимо по-малко, имотите са старо строителство и масово се оферират необзаведени.

“Нормално е това да се случва. Вероятно, ако бежанците или поне част от тях, се интегрират тук и си намерят работа или започнат бизнес, ще усетим още по-силно влиянието им върху имотния пазар”, коментира шефът на агенция “Форос” Добромир Ганев.

Според Мая Иванова, мениджър на “Явлена” за наемния пазар, обажданията в агенцията от подобни клиенти са били малко. Но нейни колеги от други агенции определено търсели усилено подходящи апартаменти за бежанци.

“Знам за колеги, които даже ходят в лагерите и им предлагат апартаменти под наем. Впечатленията ми са, че засега явлението наемане на апартаменти в столицата от бежанци все още не е масово и засяга само близките до лагера квартали, а и собствениците на жилища не са особено очаровани от тази възможност. Може би ще го наблюдаваме занапред с настъпването на зимата”, каза тя.

Пресилени страхове за “Пиротска”

Опасенията, че хората, населяващи района около ул. “Пиротска”, ще започнат масово да продават апартаментите си заради арабското нашествие, засега не се оправдават. През ноември 2013 г. няма видимо увеличение на офертите, нито кой знае какво намаление на цените в сравнение с година по-рано, твърдят брокери.

Ако през ноември 2012 г. на пазара са излезли 35 оферти за 3-стайни апартаменти от този район, то през ноември 2013 г. те са само 20. В офертните цени има дори леко увеличение за една година - от средно 778 евро/кв. м на 811 евро.

При двустайните апартаменти има съвсем леко увеличение на броя на предлаганите жилища - от 27 на 31. При тях ръстът в цените е още по-малък - от 751 на 776 евро/кв. м. Любопитното е, че никой в този район не предлага за продажба едностайни апартаменти.

Другото опасение - че хората, живеещи под наем в “Овча купел”, ще започнат да напускат квартала, засега също не се оправдава, или поне няма белези, по които да се съди за такава тенденция. Брокери твърдят, че не знаят за случай българи да бягат от квартала по тази причина, нито пък студентите в Нов български университет да са намалили интереса си към наемането на квартири там.

Какво предстои

Най-трудното в тази ситуация е да се предвиди какво ще се случи оттук нататък. Едната теза е, че с настъпването на зимата все повече сирийски бежанци ще напускат лагерите и ще търсят квартири под наем, независимо дали близо или по-далече от района на лагера.

Независимо от размерите на бежанската вълна обаче това не е процес, който може да тече стихийно, защото все пак процедурите за получаване на статут на бежанец не са бързи и лесни.

Другото очакване е, че по-заможните сирийци, които вече са на квартири, ще ги напуснат, за да продължат пътя си към други по-богати страни от ЕС, примерно към скандинавските. Но не се знае дали тяхното място няма да се заеме от нови бегълци от войната.

От друга страна, очевидно е, че все повече от хората, настанени в лагерите, няма да издържат на условията там и ще гледат да си намерят някаква работа, за да могат да наемат квартири. Най-вероятно обаче този процес ще засегне по-крайните и по-бедните квартали на столицата и дори населените места около нея, където наемите са и най-ниски.