9 ужасяващи планети, които със сигурност не искате да посетите
Изследването на космическото пространство е голямо приключение, а тайната на космоса винаги е привличала хората. Но нека този списък служи като предупреждение за всички бъдещи космически туристи.
Вселената може да бъде много страшно място. Надяваме се, че никога няма да се озовете в някой от следващите девет свята:
Нептун
На планетата постоянно духат ураганни ветрове, които достигат скорости от 2 414 км/ч – това е два пъти повече от необходимото, за да се премине звуковата бариера. Те са най-силните в цялата Слънчева система.
Ясно е, че ветрове с подобна сила са непоносими за човешкия организъм. Човекът, който попадна на Нептун, най-вероятно ще бъде разкъсан и загубен завинаги в тези жестоки и постоянни вятърни течения.
51 Pegasi b
Другото име на планетата е Белерофонт – в гръцката митология това е синът на Посейдон, който опитомил крилатия кон Пегас. Този газов гигант е над 150 пъти по-масивен от Земята.
51 Pegasi b е съставена предимно от водород и хелий. Най-големият проблем е, че планетата е над 100 пъти по-близо до звездата си от Земята. Затова температурата на нея е над 1000 градуса по Целзий.
Това създава изключително ветровита атмосфера. Топлият въздух се издига за сметка на студения, който се спуска и така се завихрят ветрове със скорост 1000 км/ч.
Горещината означава, че на планетата няма вода. Затова пък адската температура разтопява желязото, което се намира на повърхността й, и то се превръща в облаци. Лошата новина за забравилите чадъра си – когато вали дъжд, той е от разтопено желязо.
COROT exo-3b
Най-плътната и най-масивната екзопланета към днешна дата е един свят, известен като COROT-екзо-3б. Тя е с размерите на Юпитер, но с 20 пъти по-голяма маса. Това прави COROT-екзо-3б около два пъти по-плътна от олово.
Степента на натиск, упражняван върху човека на повърхността на такава планета, ще бъде непреодолима. Там човек ще тежи почти 50 пъти повече, отколкото на Земята. Тази тежест ще смаже човешкия скелет почти мигновено. Нещо подобно на това слон да седне на гърдите ви.
Марс
На Марс пясъчна буря може да се развие в рамките на няколко часа и да обгърне цялата планета в рамките на няколко дни. Това са най-големите и най-жестоките бури от прах в нашата Слънчева система.
Марсианските прашни торнада се издигат на височина колкото връх Еверест и се носят с над 300 километра в час. И могат да продължат с месеци.
Тук се намира най-дълбокият кратер в Слънчевата система - Hellas Basin. Температурата на дъното му може да бъде с 10 градуса по-висока от тази на повърхността.
WASP-12b
Това е най-горещата планета, откривана някога. На повърхността й температурата е 2200 градуса по Целзий. Тя обикаля около своята звезда по-близо от всяка друга в познатия ни свят.
От самосебе си се разбира, че всичко, включително и самия човек, незабавно ще изгори в такава атмосфера. Планетата прави пълна обиколка около нейното слънце за един ден и то само на разстояние от 3400 хиляди километра.
Юпитер
Атмосферата на Юпитер завихря бури два пъти по-големи по площ от Земята. Тези урагани генерират ужасяващи ветрове и титанични мълнии, които са 100 пъти по-ярки от тези на Земята.
Под тази страшна и мрачна атмосфера дебне огромен океан от течен водород. Тук, на Земята, водородът е безцветен, прозрачен газ, но в ядрото на Юпитер той се превръща в нещо, което никога не сме виждали на нашата планета.
Натискът на Юпитер изстисква електроните от атомите на водорода. При такива екстремни условия той се превръща в течен метал, който произвежда електричество и топлина. Освен това отразява светлината като огледало.
Плутон
Технически Плутон вече не се води планета, но влиза в класацията ни като един от най-ужасяващите космически светове. Той е изключително студен - замразен азот, въглероден оксид и метан покриват като одеяло повърхността през по-голямата част от годината.
В ясен ден слънцето осигурява толкова топлина и светлина, колкото пълнолунието на Земята. Температурата на повърхността на Плутон от -228 до -238 градуса по Целзий. Което значи, че човешкото тяло ще замръзне незабавно.
CoRoT-7b
Температурата на повърхността й е толкова висока, че може да изпари камък. Ако това не ви звучи гостоприемно, трябва да знаете, че CoRoT-7b е истински вулканичен кошмар.
Венера
Който е дал на Венера прякора „близнак на Земята“, е бил изцяло на погрешен път. С изключение на размерите, Венера изобщо не прилича на Земята.
Какъв би бил животът на нея? Като за начало, най-вероятно човек ще се задуши от токсичните газове. Или ще бъде смазан от атмосферното налягане.
Или пък изгорен от екстремните температури. Или пък в крайна сметка разтопен от високата концентрация на сярна киселина.