Какво ще се случи с най-търгуваните валутни двойки през 2014 г.?
Какво ще се случи с най-търгуваните валутни двойки през следващата 2014 г.? Вижте прогнозите на ръководителя на отдел Международни пазари в Еврофинанс Павел Николов.
EUR/USD
Единната европейска валута е живото доказателство, че Негово Величество „Пазарът“ е този, който определя правилата на играта. Да надникнем за момент зад завесата – освен безспорно положителния аргумент, че „разпадът на еврозоната“ не стои на дневен ред, едва ли бихме могли да извадим други убедителни доводи в подкрепа на еврото.
Икономическият растеж в еврозоната продължава да „флиртува“ със стагнацията, безработицата остава неприемливо висока, въпроси от ключово значение, като създаването на банков съюз и единен надзорен механизъм, продължават да битуват в сферата на политическата логорея, а Европейската централна банка е останала почти без амуниции за борба с дефлационните процеси в редица държави от Обединена Европа.
От друга страна, американската икономика започва да набира скорост, макар и с незадоволителни темпове, а Федералният резерв е на прага да направи първи стъпки в мащабния процес на изтегляне на неконвенционалните парични стимули.
Накратко, смятам, че 2014 г. ще бъде силна за щатския долар. Не мисля, че единната европейска валута ще успее да пробие дългогодишния низходящ тренд (вижте графиката), като очаквам еврото да се обезцени до нива от около 1.20 – 1.25 щатски долара в рамките на следващата година.
GBP/USD
Добър завършек на годината за британския паунд, особено като се има предвид, че през по-голямата част от 2013 г. валутата на Нейно Величество прекара под линията на дългогодишния възходящ тренд, започнал в началото на 2009 г. (вижте зелената тренд линия на графиката).
Нещо повече, от Британската търговска палата (British Chambers of Commerce) прогнозират, че през 2014 г. икономиката на „мъгливия Албион“ ще достигне предкризисните си нива.
Перспективите пред британската лира са значително „по-розови“ след пробива на съпротивата около 1.63 щатски долара. Непосредствена цел пред паунда сега са нивата в диапазона между 1.6770 – 1.7040.
USD/JPY
Японската йена падна жертва на „Абеномиката“ – политиката на новия премиер Абе за борба с „хроничната“ дефлация и стимулиране на икономическия растеж чрез увеличаване на паричното предлагане (7 трлн. йени месечно) и структурни реформи.
От гледна точка на техническия анализ, USD/JPY завърши четвъртата корективна вълна и в момента е в последната пета вълна от по-голямото импулсно движение нагоре, започнало на нива от около 76 йени/щадски долар (вижте графиката).
Известна съпротива в краткосрочен план може да окаже нивото от 103.75. Минималистична цел за петата вълна е нивото от 110.50 йени/щатски долар.
USD/CHF
Най-общо казано, „скучна“ за прогнозиране в последните две години валутна двойка, или откакто швейцарската централна банка въведе минимален обменен курс на еврото спрямо франка.
От фундаментална гледна точка, инфлацията в Швейцария остава изключително ниска (или по-точно нулева), а икономическият растеж – слаб.
Очаквам доларът да се стабилизира на нива над 0.8530 швейцарски франка за долар и през годината да опита „пробив“ на низходящия канал (вижте графиката) и „атака“ на паритета.
* Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупка/продажба на валута.