Как изглежда перфектната буря през 2014 г.
Когато бъде обърната и последната страница на книгата на финансовата криза и бъде написан послесловът от изводи и уроци, непременно ще стане ясно, че Голямата рецесия е била много по-сложна от Голямата депресия. Новата 2014 г. може да стане годината, в която промените не само ще станат жизнено необходими, но и ще бъдат реализирани, смята главният икономист на SaxoBank Стин Якобсен.
Какви бяха прогнозите за 2013 г., можете да видите тук.
По традиция в края на годината SaxoBank представя своите шокиращи прогнози за следващата. Целта на датската банка е да се предвидят „почти невъзможни, но притежаващи сила на въздействието събития, които излизат отвъд рамките на обичайните пазарни очаквания":
ЕС се превръща в СССР
През 2014 г. дефлацията и липсата на ръст ще всяват паника сред политиците, принуждавайки Европейската комисия да въведе данъци върху богатството на тези, чиито спестявания надвишават 100 000 евро или долара. Тази инициатива ще бъде поднесена като стремеж да се премахне неравенството в обществото и ще накара най-богатият 1% европейци да плащат повече, за да се намали напрежението в обществото. Това ще бъде решаваща стъпка по направлението „тоталитарна Европа“, в която хората и правото не значат нищо. Човечеството ще се въртяло в кръг и се завръща в икономическия модел на Съветския съюз.
...или се разпада
След изборите за Европейски парламент между 22 и 25 май следващата година най-голямата група в парламента ще стане общоевропейския алианс срещу ЕС. Тя ще избере антиевропейски председател, а ръководителите на страните членки няма да постигнат съгласие за нов ръководител на Европейската комисия и Европа ще потъне в икономически и политически хаос.
Крах на Германия
Икономиката на Германия показваше най-добри резултати сред страните от ЕС в течение на пет години след края на световната рецесия. Но през 2014 г. тя ще загуби своето превъзходство и анализаторите, които очакват ръст от 1.7%, ще останат разочаровани. Стремителният възход на Германия вече предизвика недоволството на САЩ и завист сред другите страни в ЕС. Към това се добавят и други фактори, като падащите цени на енергийните ресурси в САЩ, което кара германските компании да пренесат добива по на запад, спада на конкурентоспособността на фона на реалния ръст на заплатите, възможните изисквания на коалиционния партньор на христяндемократите на Меркел за повишаване на жизнения стандарт на бедните и средната класа, развиващия се Китай, който решава да се съсредоточи върху вътрешното потребление и ето ви всички условия за неочакван спад на икономическата активност. Доходността по 10-годишните германски облигации пада до 1%.
Япония: от дефлация в кома
През 2014 г. пламъкът на възстановяването на световната икномика започва да гасне, а рисковите активи се устремяват надолу, принуждавайки инвеститорите да се насочат към покупките на японски йени. Курсът на долара спрямо йената пада под 80. Банката на Япония отчаяно разпродава държавни облигации, за да се измъкне от примката на дефлацията, в която страната потъва през последните две десетилетия. Това решение превръща нервността на пазара в пълно нервно изтощение. Дългът на Япония достига 215% от БВП и продължава да расте. В страната се запазва висок дефлационен натиск заради неблагоприятната демографска ситуация и дълговото бреме скоро става наистина непоносимо.
Девалвация на развиващите се пазари
Нормализацията на световните цени, която трябва да започне след свиване на програмата за количествени улеснения на САЩ, ще доведе до увеличаване на пределната цена на капитала чрез повишаване на лихвените проценти. В резултат страните с растящ дефицит по текуща сметка - Бразилия, Индия, ЮАР, Индонезия и Турция, ще се окажат уязвими на фона на понижението на търсенето от световните инвеститори на рискови активи, което ще доведе до спад нас националните им валути. Изборите в Индия и Индонезия още повече отлагат необходмите реформи и остава само един изход- да обезценят собствените си валути.
Програмата за количествени улеснения на САЩ не се свива, а се разширява
Третата програма за количествени улеснения на САЩ, която ежемесечно изкупува облигации в размер на 85 млн. долара, създава илюзията, че икономиката започва да набира обороти. Но пред икономиката трудностите остават и особено остро от изкуствена подкрепа се нуждае жилищният пазар.
Неговата неустойчивост се потвърждава от умерения ръст на лихвите през 2013 г. Фед е готов на всичко за спасение на сектора на жилищното кредитиране през 2014 г. и трансформира третата програма за количествени улеснения в 100-процентова програма за изкупуване на ценни книжа, обезпечени с ипотека, и увеличава значително обема на програмата до 100 млрд. долара на месец. ри такива обстоятелства, предпочитаната стратегия за търговия е да се купуват 10-годишни американски облигации, за които възвръщаемостта е 1.5%.
Петролът поевтинява, но за кратко
Независимо от многобройните прекъсвания на доставките, цените на петрола се стабилизират благодарение на повишаването на добива на ресурси от нетрадиционни източници, особено в САЩ и Канада, а също и увеличеното производство на Саудитска Арабия. За първи път от години хеджфондовете заемат основно къси позиции, което помага лондонският Брент да се устреми към 80 долара за барел.След като производителите най-накрая намаляват производството, петролът ще отговори със силен отскок и отрасълът ще стигне до заключение, че не може предварително да си гарантираш високи цени.