Под ледовете на Антарктида се крие истинско съкровище
Кимберлитите или кимберлитови скали са редки скали, за които е известно, че съдържат диаманти. Наличието на такива скали бе доказано на различни места на всички континенти, с едно изключение – Антарктида. Оказва се, че и леденият континент не е убегнал от правилото.
„Кимберлитите имат важно търговско и научно значение, защото идват от дълбоки проби на Земята и защото често съдържат диаманти“, обясни ръководителят на експедицията Грег Яксли пред Science World Report.
Публикувани в сп. Nature Communications резултатите от изследването показват, че находищата на кимберлит, открити северно от планините Принц Чарлз, произхождат от времето на суперконтинета Гондвана.
Преди около 120 млн. години, по време на кредата, кимберлитов вулканизъм се е развивал на голяма площ. В резултат скалите на ледения континент имат същия произход като на останалите континенти, образувани след разпадането на Гондвана – Африка, полуостров Индостан, Южна Америка и Австралия.
Три проби бяха открити от учените, една от планините Принц Чарлз и две от съседни скали. Нито една от тях не е съдържала диаманти, но въпреки това те бяха класифицирани в „група 1“, т. е. с висока вероятност да съдържат ценния въглеводород.
Освен това кимберлитите дават на учените важна информация за тектонските движение на континенталните плочи.
Вижте още: Най-неизследваните места на Земята
До 2041 г., Антарктида е защитена от минни проучвания от Протокола за защита на околната среда от Договора за Антарктида, едно от многото международни споразумения за ледения континент. Подписан през 1991 г. договорът " изрично забранява всякаква дейност, свързана с добив на минерални ресурси с изключение на научни проекти ". Подписан от 50 държави, този договор може да бъде удължен.
В същото време залежите на платина, мед, желязо и въглеводороди в недрата на Антарктида привличат не един желаещ. Но предвид техническите предизвикателства на замръзналата земя, едва ли ще станем свидетели на диамантена треска на Антарктида. По не и до 2041 г.