7 от най-екстремните лаборатории в света
Изследователите са готови да стигнат до какви ли не крайности в името на науката. В действителност, някои проучвания се правят извън обичайните зони на комфорт на човека - понякога дори извън нашата планета.
Тези седем лаборатории по света са пример за по-необичайна среда, в която се провеждат експерименти. И независимо дали те са в сянката на планините или под океана, всички работят с идеята се сдобием с ценни знания за нашата вселена.
Най-студената физична лаборатория в света – обсерватория IceCube Neutrino, Антарктика
Колкото и странно да изглежда, някои от най-полезните открития за високоенергийните неутрино-субатомни частици, за които е известно, че произхождат от експлодиращи звезди, не се правят в Космоса, а дълбоко под повърхността на Земята.
Обсерваторията IceCube Neutrino се намира в ледените полета на Антарктида, под дебел слой лед. Нейните сферични сензори, известни като дигитални оптични модули, са разположени на дълбочина между 1450 и 2450 м.
Лабораторията с най-висока температура – национална лаборатория Brookhaven, Лонг Айлънд, Ню Йорк, САЩ
През февруари 2010 г. Relativistic Heavy Ion Collider (RHIC) в националната лаборатория Brookhaven обяви, че е достигната температура от около 7200000 милиона градуса по Фаренхайт (4 трилиона градуса по Целзий).
Това е най-високата температура, създавана някога от човека: 250 000 пъти по-висока от топлината в центъра на Слънцето. Това невероятно постижение е предизвикано от сблъсък на златни йони, движещи се почти със скоростта на светлината.
RHIC е вторият най-мощен ускорител на йони след Големия адронен колайдер на ЦЕРН. Също така е единственото подобно съоръжение в света, в което могат да се сблъскат поляризирани протони.
Най-високата сухоземна лаборатория в света - The Pyramid, национален парк Сагарматха, Непал
Лувърът в Париж не е единственият, който може да се похвали с голяма, световноизвестна стъклена пирамида. Високо в Хималаите, в националния парк на Непал - Сагарматха, се намира триетажна лаборатория с пирамидална форма, направена от стъкло, стомана и алуминий.
Тя е разположена на 5050 метра надморска височина, в подножието на връх Еверест. Тук се работи в много области, включително геология, климат, околна среда и човешка физиология.
Сградата е разделена на три нива - първите две от тях съдържат различни лаборатории и складове, а третата е посветена на обработката на данни и телекомуникации. Пирамидата се превърна в повратна точка не само за учените, но също така и за местните жители и туристите, които понякога се възползват от нейните телекомуникационни съоръжения.
Най-дълбоко разположената подводна лаборатория в света- NOAA Aquarius Reef Base, Флорида, САЩ
Въпреки че е само една по рода си, NOAA Aquarius Reef Base носи титлата "най-дълбоко разположена подводна лаборатория". Тя се намира от 15 до 20 метра под водната повърхност.
През последните десетилетия учените я използват като подводна база, докато изучават екологията на рифа в близост. Удобствата включват шест легла и баня, както и прозорци към водните дълбини.
Морските биолози не са единствените хора, които работят в лабораторията. НАСА също използва съоръжението, за да подготви астронавтите си за безтегловността в Космоса.
Най-голямата лаборатория за частици – ЦЕРН, Женева, Швейцария/Франция
Намираща се близо до Женева, лабораторията на Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) се простира на повече от 250 дка в Швейцария и над 1125 дка на територията на Франция, като се смята, че ще расте още.
Големият адронен колайдер се помещава в подземен тунел, дълъг 27 км, като има планове за изграждането на още един подобен, но с три пъти по-големи размери. Все пак, като се има предвид, че в съоръжението се изследва характера на вселената, неговият огромен мащаб би трябвало да се очаква.
ЦЕРН е създадена с цел сътрудничество между учени от различни страни и със сигурност е постигнала успех в тази цел. В момента около 10 000 учени и инженери от 113 различни държави използват съоръжението.
В него работят близо 2400 служители на пълен работен ден и 1500 служители на непълен. От основаването си през 1954 г., много важни открития, дори и за Нобелова награда, са направени в изследователския център. Той е отговорен и за жизненоважни технологични разработки, например World Wide Web.
Най-дълбоко разположената подземна лаборатория – SNOLAB, Онтарио, Канада
Подобно на IceCube, обсерваторията SNOLAB в Онтарио, Канада изучава космически явления дълбоко под повърхността на Земята. Тя се намира във вътрешността на никелова мина, която е дълбока 2 км. Под земята лабораторията обхваща 5 000 кв. м, докато над земята съоръжението може да се похвали с 3100 кв. м.
Изследванията в SNOLAB се фокусират върху физиката на космическите частици. Учени и от други области, включително геофизика и сеизмология, също са проявили интерес да работят в съоръжението.
Лабораторията на най-голяма надморска височина – Международна космическа станция, Космос
Няма съмнение, че Международната космическа станция (МКС) е най-екстремната лаботария от всички, които споменахме. Тя обикаля около Земята в орбитални височини, вариращи от 330 до 435 км, като профучава със средна скорост от 27724 км.
Впечатляващата космическа станция е дълга 72.8 метра и широка 108.5 метра. Тя се използва за най-различни експерименти в различни области, включително биология, метеорология, физика и астрономия.
Безтегловната среда в резултат на нулевата гравитация в Космоса осигурява уникална обстановка за научни изследвания. Астронавти от 15 различни страни са посетили тази лаборатория от ноември 2000 г. до днес.
Очаква се Международната космическа станция да остане в експлоатация най-малко до 2020 г., въпреки че може да бъде използвана най-късно до 2028 г.