Как интернет променя мозъка ни
Всички го усещаме по един или друг начин:нашият мозък не успява да догони развитието на технологиите. Той е принуден постоянно да се справя с растящото информационно натоварване, а това променя нашите физиологични процеси, мислене, памет, ефективността на работата ни. Какво именно се случва, когато нашето съзнание се пренастройва за информационната епоха:
Прави ли ни Google по-глупави?
През 2008 г. въпросът „Прави ли ни Google по-глупави?“, зададен от журналиста Никълас Кар обиколи света. Това бе първият опит за достъпно обяснение как точно интернет влияе на на нашия мозък. Впрочем Кар е песимист по въпроса – той показва как интернет влияе негативно не само на паметта и способността ни за аналитично преосмисляне на информацията, но и на способността ни за творчество. По-късно представата за промените, настъпващи в съзнанието ни, значително се разшириха.
Да, Google влияе зле на паметта ни, защото ние всъщност не се и опитваме да запомним, а това постепенно отслабва самата ни способност за последващо възпроизвеждане на информация (което всъщност е част от работата на оперативната памет).
Освен това увеличаването на скоростта, с която възприемаме информация, влияе негативно на нейното разбиране. Цялата информация, която попада в нашето съзнание, първоначално се обработва от оперативната памет. Ако съдържанието ѝ се определи като важно (в процеса на на осмисляне), то се отвежда в дълбоката памет, която според част голяма част от учените е безгранична. За разлика от нея оперативната памет- тази, която ползваме непрекъснато, може да работи с до три-четири информационни единици. Или както казва професорът от Университета на Вирджиния Питър Дулит ние непрекъснато сме залети от информация, в която се опиваме да намерим поне някакъв смисъл с оперативна памет колкото грахово зърно.
Следствие от претрупването на нашата оперативна памет е значителното влошаване на способността ни за концентрация. Многозадачността и неспособността за концентрация отдавна се сочат от учените като враг номер едно на ефективността на работата ни.
В същото време експеримент с тинейджъри, които в продължение на десет дни играли компютърни игри, показа значително подобряване на способността за прехвърляне на вниманието от цифрови и текстови задачи на визуални обекти и обратно. Друго проучване пък показа, че видеоигрите повишават сръчността и реакциите на хирурзите.
Така че темата остава с отворен край. По думите на специалистите по-сложна от човешкия мозък е само Вселената. Основната способност на нашият мозък е пластичността: ние умеем да се адаптираме и променяме под влияние на задачите, които трябва да решава нашия мозък.
Вижте още:Американски учен: Google ни прави по-глупави
Защо не можете да останете във Facebook само 5 минути?
С всички се случва нещо такова: влизате във Facebook за няколко минути, колкото да прочетете лично съобщение, и след час- час и нещо си давате сметка, че още сте там, четейки поредния пост. Какво се случва? В подобна ситуация две особености на нашия мозък действат синергично: получаването на удоволствие от новата информация измества от ограничената ни оперативна памет всички останали задачи, които само допреди минути са ни се стрували важни. Като мишки в клопката на собствените си рефлекси ние продължаваме да натискаме копчето. Впрочем експериментът е направен именно с мишки: след натискане на определено копче, мишките получавали стимулация с ток върху невроните в центъра в мозъка, който отговаря за удоволствието. Експериментът завършва плачевно. Мишките постепенно забравят за всичките си други потребности. Отново и отново те натискат копчето за еуфория, забравяйки да се хранят и почиват до пълно изтощение и смърт.
Интернет и способността ни за почивка
През 2008 г. Стокхолмският технологичен институт обръща внимание на факта, че нашият мозък има нужда да редува активно и пасивно състояние. В същото време за повечето от нас пасивността се свърза с празна загуба на време. Изследователите акцентират върху факта, че периодите на спокойствие са изключително необходими на мозъка ни за консолидация на паметта и технологична обработка на постъпващата информация. В същото време повечето от нас избират като почивка сърфирането в интернет и социалните мрежи, което представлява не по-малко когнитивно натоварване. В резултат – нашата способност за разтоварване намалява, а в последствие това се превръща във високи нива на стрес и разсеяност, които влошават работата ни. Липсата на почивка има и друг страна – ние не успяваме да чуем вътрешния си глас и да се съсредоточим върху възникващите идеи, т. е. нашите креативни способности се понижават.
Вижте още: Какво прави липсата на сън с мозъка ви?
Интернет и общуването
Създадени с идеята за общуване с приятелите ни винаги и навсякъде, социалните мрежи в същото време променят начините по които общуваме. Изследване показа, че ако в реалния живот ние говорим за себе си през 30-40% от времето, прекарано в разговори, в социалната мрежа този процент е 80.
39% от хората при това проверяват обновленията на всеки 15 минути, а 48% от жените са готови да се откажат от секс, но не и от смартфона си. Психолозите предупреждават, че онлайн зависимостта може да разруши живота на човека. Например, само в Германия от интернет зависимост страдат около 2 милиона човека, които възприемат виртуалния живот за реален.
От което следва, че отдавайки се напълно на новите си информационни навици, ние постепенно губим не само способността си да работим ефективно, но и да почиваме и общуваме.
Интернет хигиена
Все повече страни обръщат внимание на проблема и вече сме свидетели на първите форми на терапии на Интернет зависимост. Но едва ли е необходимо да стигаме до там. Достатъчно е да вложим малко здрав разум в това как можем да ограничим своето информационно потребление и как да не бъдем удавени от лавината информация.
Правете почивки, изключвайте мобилния си телефон по време на работа и почивка, отделяйте повече време за истинско общуване със семейството и приятелите си, излизайте – на заведение, театър, публична лекция или в парка, все едно. За да построите реални, а не виртуални отношения, понякога си струва просто да се изключите от мрежата.