Във финала на „Небесно царство“ на Ридли Скот Саладин пита победения Балиан, предал Йерусалим срещу безопасно пътуване на жителите му до християнски земи: „Какво е Йерусалим“. Балиан отваря: „Нищо. И всичко.“

В Йерусалим всяка забележителност е свързана с поредица от събития, протичали в продължение на хилядолетие. И всички вярващи – евреи, мюсюлмани и християни, носят в сърцето си по нещо от духа на Йерусалим, Вечния град. В навечерието на Коледа, нека направим кратко пътешествие по новозаветните пътища през Витлеем, Назарет и Йерусалим:

Витлеем

На арамейски името на град Витлеем е Бейт Лехем – Дом на хляба. Днес той е дом основно на мюсюлмани и християни- около 70 000 жители. Разположен на около осем километра от Стария град на Йерусалим, Витлеем се намира на западния бряг на река Йордан и е разделен от Израел с бетонна стена. За да се влезе в града се преминава през граничен пункт.

Иначе тук са свикнали с тълпите туристи и поклонници. Уютни ресторанти, кафенета и хотели, множество магазини и сергии със сувенири от маслиново дърво и бижута от перли, създават атмосферата на туристически град.

Храмът „Рождество Христово“ във Витлеем

Православните християни, пристигнали на поклонение в Светите земи, задължително посещават основната забележителност във Витлеем: храмът „Рождество Христово“. Това е един от най-старите християнски храмове - построен е около 330 г. по заповед на царица Елена, майката на император Константин Велики, на мястото на пещерата, в която се е родил Исус. На входа на храма някога имало изображение на влъхвите, които носят кралски дарове на спасителя. Разказват, че през 6 в., когато градът бил завладян от персите, те видели изображения на влъхви на фасадата и не посмели да разрушат храма. Така базиликата остава единственият незасегнат храм от мюсюлманския период в Светите земи и единственият, в който богослужението не е спирало никога – от 4 век до наши дни.

В храма се намира Витлеемската звезда, до която поклонниците могат да поставят предмети за освещаване и да усетят даровете на вярата.

В Пещерата на рождеството могат да се видят облицовани с бял мрамор и изсечени в камъка яслите, в които е лежал Младенеца, а срещу тях се намира олтара на влъхвите. Малко по-далече от Пещерата на рождеството е иконата с изображението на Витлеемската Света Богородица и чудотворния образ на Христос.

Църквата „Света Екатерина“ във Витлеем

Всяка година на Коледа, телевизиите от всички краища на света предават коледната литургия, ръководена от католическия патриарх на Йерусалим, от църквата „Св. Екатерина“. Тържественото шествие на свещениците начело с Патриарха пренася статуята на Младенеца в Пещерата на рождеството, където я поставя първо до Витлеемската звезда, а след това я полага в яслите, където тя остава до 6 януари.

Самата църква „Света Екатерина“е построена през 1881 г. от монасите франсисканци на мястото на по-стар манастир, от който днес е останала само фасадата. . На нейния вход има статуя на Св. Йероним.Тя е съединена с Пещерата на рождеството в единен комплекс, свързан от множество пещери

Назарет

Градът, в който Исус Христос прекарва детството си и показва първите си знамения Назарет и днес остава градът с най-голямо християнско население в Израел. Впрочем това е единственият град, в който почивният ден е неделя.

В Назарет се намира пещерата на Благовещението, над която е построен най- големия християнски храм в Близкия изток – католическия Храм на Благовещението. Тук е живописната православна църква „Архангел Гавраил“. В Назарет поклонниците посещават родителския дом на Дева Мария, дърводелската работилница на Йосиф, руините на крепостта на кръстоносците и се отправят на изток към Кана Галилейска, в която Христос извърша първото си чудо, превръщайки водата във вино.

Градът, наречен „Цветето на Галилея“ при това има не само богато религиозно минало, но и се слави със своите целебни минерални извори и красива природа. Езера и паркове, многобройни потоци и езерото допълват атмосферата на умиротворение и спокойствие на светите места.

Йерусалим

Непризнатата столица на Израел, Йерусалим – един от най-древните градове в света, е мултирелигиозен кошер, свещен за вярващите от три религии. Старият град е пъстър пъзел от улици с храмове и обекти. Невъзможно е да обърнете поглед и пред очите ви да не се окаже място, описано било в Стария или Новия завет, било в Корана, било в Тора и Талмуда.

В петък, събота и неделя Старият град е място за поклонение последователно на мюсюлмани, евреи и християние, които отправят молитвите си от джамиите, от Стената на плача и от християнските църкви. През останалите дни, туристите с удоволствие обикалят по каменните улици.

Новият град – това е градът на небостъргачите, огледалните офис сгради, оживени улици и търговски центорве.

Виа Долороса

Виа Долороса , от латински Пътят на скръбта, е улица в Стария град, която се простира на около половин километър. Нейното начало е в подножието на крепостта Антония – същата, в която Понтий Пилат произнася присъдата над Христос. Днес на мястото на крепостта е разположен манастир с две часовникови кули – на бичуването и на осъждането. По тази каменна улица поклонниците християни тръгват към Голгота по Христовия кръстен път.

На нея има 14 спирки, всяка свързана с различно събитие от библейския разказ. И на всяка спирка има църква, часовникова кула или паметен знак, описващ какво точно се е случило тук.

Елеонската планина

В западното подножие на Елеонската планина е била разположена Гетсиманската градина, където според евангелието Христос се възнася на небето, заобиколен от учениците Си и Света Богородица. А на югоизточната страна на хълма е пещерата, в която бил погребан Лазар, чието въскресение става венец на чудесата на Исус Христос. От върха на този хълм се разкрива прекрасна гледка към Йерусалим с храмовете на Стария град на преден план, а зад тях съвременните сгради от стъкло и бетон на съвременния делови и политически Йерусалим.

Планината Сион

Основен символ на Йеррусалим, Сион е планината на която се намира гробът на цар Дваид. Тук туристите посещават мястото на Тайната вечеря и подземната часовникова кула на храма Успение, постоен според преданието на лобното място на Света Богородица.

Храмовата гора

Прасвоъгълният площад, заобиколен от високи стени, е най-свещеното място за евреите и второто най-свещено за мюсюлманите. В старо време стените чертарли границите на първия и втория Йерусалим. В наши дни зад зъбчатите стени са разположени джамията Ал Акса и Купола на скалата.

Божи гроб

Йерусалимската църква Възкресение Христово е построена на мястото където според преданието е разпнат, погребан, а сетне и възкръстнал Исус Христос. Всяка година на Великден тук се провежда церемонията по запалването на Свещения огън и от тук той тръгва по света, възвестпвайки благата вест. Построена от св. Елена, Църквата на Божи гроб всъщност представлява един огромен комплекс, събрал хълма Голгота, гроба Господен и редица храмовете. В центъра на всичко това е Гробът Господен, а над него се издига куполът – символ на Вселената и съсредоточие, което за християните символизира центъра на света.