С наближаването на 1 януари 2014 година - датата, на която ще отпаднат ограниченията за достъпа на българи и румънци до трудовите пазари в Европейския съюз - очакваният приток на имигранти от двете страни в Западна Европа продължава да е тема, която се следи от световната преса.

Под заглавие "С падането на европейските бариери българите усещат привличането на Запада" американският вестник New york Times, цитиран от bTV, публикува обширен репортаж за причините, които карат българите да емигрират. "Един поглед върху данните за доходите показва защо българите и румънците може да продължат да търсят по-добър живот", посочва изданието, отбелязвайки, че според статистиката на Евростат най-богатите 20 процента от българите и румънците имат по-нисък среден доход от най-бедните 20 процента от хората във Великобритания, Франция, Германия или някоя от другите богати европейски държави.

"Очевидно, това не означава н епременно, че да бъдеш беден във Великобритания, Франция или Германия е по-добре, отколкото да бъдеш в горните нива по доход в България или Румъния: цената на живота е много по-ниска в София, отколкото в Лондон. Но примамката на по-високото заплащане не може да бъде пренебрегната, когато ограниченията паднат", посочва "Ню Йорк Таймс".

Вижте още: Британците с екшън план при нашествие на българи и румънци

Друга причина, която кара българите да напускат страната си, според американското издание е "широко разпространеното разочарование от няколко последователни правителства, корупцията и неспособността на страната да се освободи от съветското влияние". "Ню Йорк Таймс" отбелязва всекидневните протести в София от лятото насам, коментирайки, че в София не е трудно да се намерят недоволни хора.

Американският вестник пише, че предстоящото отпадане на трудовите бариери предизвиква безпокойство най-вече във Великобритания, която през последното десетилетие беше залята от полски имигранти. "Ню Йорк Таймс" обаче подчертава, че в действителност никой не знае какво ще се случи след 1 януари и цитира скорошно изследване на американския Институт за демокрация, според което през следващите пет години във Великобритания ще пристигнат най-малко 385 000 българи и румънци.

Изданието цитира финансовия министър Петър Чобанов и български експерти, според които в нивата на емиграция няма да настъпи съществена промяна.