Най-мразеният човек в Уелс
Миналата седмица 61-годишният малайзийски бизнесмен Винсент Тан, който се превърна в източник на безкрайни дискусии като собственик на футболния Кардиф Сити, уволни уважавания треньор на отбора Малки Макей.
Решението дойде ден, след като феновете на уелския клуб организираха протест срещу Тан по време на домакинския мач на отбора срещу Саутхямптън. Феновете показаха плакати с надпис "ТАН ВЪН" и призиви да не освобождава Макей.
Ситуацията с отрицателните нагласи срещу Тан е сложна.
Той взе някои злочести решения начело на клуба. Тан например уволни уважавания спортен директор Йън Мууди и го замени с 23-годишния стажант Алишер Апсалимов, който е приятел на сина му.
Той също така промени цветовете на екипите на 114-годишния клуб от сини на червени и замени синята птичка от емблемата на клуба с дракон.
Вижте още: Най-богатите собственици на футболни отбори в света
Като цяло обаче феновете на Кардиф мразят Тан, защото се отнася с клуба сякаш той принадлежи единствено на него.
Британските футболни клубове не са основани като компании. Те са основани като клубове в най-буквалния смисъл.
Те се раждат като събирания на обикновени хора, които се срещали, за да играят футбол. Първоначално клубовете принадлежали на хората, а не на едноличен собственик или група от собственици.
Тенденциите в модерния футбол обаче нарушиха тези традиции и сред феновете все още често има недоверие към външни лица и презрение към собственици, които се отнасят към клубовете си единствено като фирми.
По тази причина сем. Глейзър, американските собственици на Манчестър Юнайтед, които могат да се похвалят с успехи в клуба както на терена, така и финансово, са мразени.
Тан поема контрол на Кардиф през 2010 г. Три години по-късно неговата финансова инжекция успява да прати клуба във Висшата лига за първи път в историята му. Въпреки това феновете го мразят. Тук не става дума за резултати.
В американските спортове отношенията между отбора и неговите фенове са както отношенията между компаниите и техните клиенти.
Във Висшата лига и в по-голяма част от Европа нещата не стоят така. Заради историческите корени на тези клубове отношенията между отбора и неговите привърженици са различни. Отборът съществува заради феновете си или това е така поне в очите на привържениците.
Вижте още: Най-големите предатели в историята на футбола
Тан се отнася с Кардиф като с кола, която е купил. Той я пребоядисва, лепва й някакъв безвкусен стикер отстрани, бърника по двигателя и сменя главния механик с 23-годишното приятелче на сина си.
Всичко това е в неговите правомощия като собствени, но така той обижда всеки, който някога е подкрепял Кардиф.