Втората година от встъпването в длъжност на президента Росен Плевнелиев и на вицепрезидента Маргарита Попова бе отчетена на пресконференция в Гербовата зала на „Дондуков” 2.

„Първите две години от моя мандат преминаха под знака на особено големи предизвикателства, с които се сблъскахме за първи път в нашата най-нова демократична история, а именно: най-тежката световна икономическа и финансова криза, бяхме свидетели на опит да се сблъскат не идеите, а гражданите и автобусите, както и за изкуствено налагане на разделение на обществото“. Това каза президентът Росен Плевнелиев, предаде „Фокус”.

„Беше година на масови протести, три правителства, два парламента и силен миграционен натиск. Безспорно 2013 г. е годината на гражданското общество в България. С действията си гражданите показаха, че се заражда нова съзидателна енергия. Днес гражданската енергия е навсякъде и зависи от всички нас, да я използваме градивно, в интерес на нацията. Протестите наложиха дебата за справедливостта в държавата и чувствителността на обществото към действията на политиците”, заяви държавният глава.

По думите му е имало комбинация от кризи, вълна от протести, терористичен акт на родна земя, силен миграционен натиск, най-силно противопоставяне и реваншизъм между политическите лидери. Липсата на доверие според президента е най-големият проблем на страната ни в момента.

„Функционирането на пазарната икономика е затруднено от корупцията, олигархията и монополите.Това са пречка пред инвестициите. Нуждаем се от ефективни и независими регулатори”, заяви държавният глава. „Политиците трябва не да командват и кадруват съдебната система. Важно е те да заработят за народа, а не за себе си”, добави той.

„При пълна непрозрачност се теглят заеми. Поставена под въпрос е енергийната ефективност”, добави президентът. Единственото, което се е променило в ДКЕВР, е че ръководството се е сменило шест пъти. Нищо друго, никаква реформа, въпреки че хората я пожелаха и протестираха за нея. ДКЕВР е също толкова зависим от правителството и партиен, колкото винаги е бил”, заяви Плевнелиев.

„Важно е да се върнем към реализацията на редица забавени реформи – водния сектор, здравна, в образованието, административна”, допълни държавният глава.