Доларът прекъсна тридневния си спад спрямо йената
Доларът поскъпва спрямо йената днес, слагайки край на тридневния си спад на фона на признаците, че икономическият растеж в САЩ подкрепя плана на Федералния резерв за намаляването на стимулите за щатската икономика.
Еврото прекъсна четиридневната си губеща серия спрямо йената преди очакваните данни, които според прогнозите ще покажат, че очакванията за перспективите пред германската икономика са нараснали до най-високото си ниво от близо осем години.
Новозеландският долар остана на високо ниво, след като стана ясно, че инфлацията в страната е нараснала с повече от очакваното, подкрепяйки прогнозите, че Централната банка ще затегне паричната политика.
Доларът поскъпна с 0.5% до 104.68 йени, след като беше изгубил 0.4% в предходните три сесии. Щатската валута остана почти без промяна спрямо еврото на ниво от 1.3546. Еврото поскъпна с 0.4% до 141.79 йени в сравнение с вчера, когато докосна нивото от 140.33, което беше най-слабото от 6 декември насам.
Новозеландският долар остана почти без промяна на ниво от 83.22 щатски цента в сравнение с вчера, когато скочи с 0.9%.
Броят на американците, които продължават да получават помощи за безработица, е намалял до 2.9 милиона за седмицата до 11 януари, в сравнение с 3 милиона в предходната седмица, според осреднената прогноза на икономисти, участвали в проучване на Bloomberg. Официалните данни се очакват на 23 януари.
Индексът ZEW Center, следящ нагласите на инвеститорите и анализаторите по отношение на германската икономика, вероятно е скочил до 64 пункта през януари в сравнение с 62 пункта през декември, според прогнозите на икономисти, участвали в проучване на Bloomberg. Това би било най-високото му ниво от февруари 2006 г.
Фючърсните трейдъри са намалили мечите си залози за йената. Нетните къси позиции са били 118 066 на 14 януари, което е най-ниското им ниво от ноември насам. Преди седмица техният брой е бил 128 868.
Общо 33% от икономистите, участвали в проучване на Bloomberg в периода 10-15 януари, очакват Централната банка на Япония да увеличи стимулите за икономиката през второто тримесечие. За сравнение в периода 10-12 декември те са били 37%.
Управителят на банката Хирухико Курода се опитва да поддържа инфлацията и да подсили икономическия растеж, като изкупува държавни облигации за около 7 трлн. йени (67 млрд. долара) всеки месец. Централната банка ще решава за паричната си политика на своята среща утре.
Потребителските цени в Нова Зеландия са нараснали с 1.6% през четвъртото тримесечие, което е най-високото ниво на годишната инфлация от началото на 2012 г. насам. Икономистите очакваха годишна инфлация в размер на 1.5%. Следващата среща на Централната банка на Нова Зеландия е на 30 януари.