JPM: Азиатските валути ще продължат да поевтиняват
Азиатските валути най-вероятно ще продължат да поевтиняват, вследствие на опасенията, свързани със забавянето на китайската и останалите икономики в региона, смятат анализатори от щатската инвестиционна банка JPMorgan Chase & Co.
„Трендът е мечи“, коментира анализаторът Берт Гочет от банката. „Опасенията, свързани с Китай, и повишението в цената на заемния капитал генерират низходящи рискове за валутите в региона“, допълва специалистът.
Лихвите на паричните пазари в страната се повишиха през декември до най-високо ниво от шест месеца насам, създавайки опасения, че високите нива могат да доведат до по-нататъшно сериозно забавяне на икономиката на страната.
Поевтиняването с 15% на йената през последната година е друг фактор, който кара анализаторите да са негативно настроени за валутите в региона. В същото време поевтиняващата йена допринася за ръст на износа на японските компании, за сметка на други страни в региона като Южна Корея и Тайван.
Филипинското песо се понижи до най-ниската си стойност от 2010 година насам вчера, вследствие на опасенията, че политиката на Фед за ограничаване на стимулите ще инициира изтегляне на капитали от региона.
Малоазийската валута също се понижи, регистрирайки най-големия си двудневен спад от ноември насам. Южнокорейският вон се понижи с 1.3% от петгодишния си връх постигнат през декември.
Индексът, следящ развиващите се пазари, MSCI Emerging Markets Index се понижи с 16% от върха си на 22 май, когато Фед сигнализира ограничаване на стимулите.
Според специалисти йената може да продължи да поевтинява спрямо долара и да достигне нива от 115 йени през тази година, на фона на настоящите й нива на търговия от 104.33 йени.
От JPMorgan съветват клиентите си да продават малоазийската валута, както и филипинското песо, както и да не залагат на поскъпване на южнокорейският вон.