ЕК иска по-бърз напредък в България,но вече е казала да за Шенген
България е отбелязала слаб напредък в сферата на правосъдието и вътрешния ред от последния доклад на Европейската комисия през юли. Въпреки напредъка в някои области, прогресът на страната остава слаб и крехък. Това заяви говорителят на ЕК Марк Грей при представянето на докладите за България и Румъния по Механизма за сътрудничество и проверка (МСП).
От последния доклад България предприе няколко стъпки в правилната посока. Направени бяха някои подобрения на процедурите за назначаване, главният прокурор предприе някои полезни управленски мерки и Висшият съдебен съвет постигна известен напредък по въпроса за натовареността на съдиите.
Пред страната обаче остават редица проблеми. Спорните назначения на ръководни постове, бягството от правосъдието на фигури от организираната престъпност, липсата на изправени пред съда големи случаи на корупция и организирана престъпност, подслушването, разкрития относно политическото влияние върху съдебната система и случаят с костинбродските бюлетини са сред проблемите, посочени от ЕК.
По думите на Грей смяната на три правителства в рамките на 18 месеца не помага за постигане на консенсус.
Марк Грей съобщи, още че мониторинговият механизъм остава в сила и за България, и за Румъния поне още година. Следващият доклад ще бъде представен най-вероятно след година, когато вече ще работи следващата Европейска комисия.
По време на пресконференцията изрично бе подчертана позицията на Комисията, че мониторинговият доклад не представлява оценка за готовността за приемане на България и Румъния в Шенген и двете страни са технически готови за присъединяване.
"ЕК вече е казала „да” на България и Румъния за Шенген" , намеси се говорителят на ЕК Микеле Черконе в отговор на журналистически въпрос.
Комисията приканва България да ускори напредъка си по отправените от нея препоръки във връзка с реформата на съдебната система, професионалната етика и борбата срещу корупцията и организираната престъпност.