Това ли е валутата за скъсяване през 2014 г.?
Скъсяването на японската йена определено беше най-горещата сделка на 2013 г. Според специалисти залозите срещу канадския долар може и да са горещият тренд на тази година.
Канадската валута загуби 4.5% от стойността си спрямо щатския долар през последните три седмици и се търгува при най-ниските си нива от над четири години насам.
„Или валутата няма да се движи на никъде, каквато беше търговията й от 2011 г., или ще започне да се движи както през 2007-2009 г. Към този момент няма много основания за позитивизъм за канадеца“, според Дейвид Родригез, валутен стратег в DailyFX.
„Когато ставаме свидетели на подобни движения, моментът е изключително позитивен за по-нататъшен спад“, коментира още Родригез.
Според Родригез канадският долар ще поевтинее до 1.17 спрямо щатския долар - ниваь невиждани от май 2009 г. Това би бил спад от нови 5% спрямо настоящите нива на търговия при канадската валута.
Фактори, които ще натежат за поевтиняване й, са понижаващите се цени на суровините и рязкото разграничаване между политиките на щатската и канадската централни банки.
И докато щатската икономика проявява трайни признаци на възстановяване, ръстът на канадската се забави значително, като се наблюдава и съществено повишение на безработицата в страната.
Предвид на лошите икономически условия в страната, канадската централна банка запази нивото на лихвения процент без промяна при 1% на годишна база. Централната банка също така остави вратата отворена за евентуално бъдещо понижение на лихвите, като заяви, че ниската инфлация и „силната валута“ са тревожни за икономиката.
Освен това канадският долар не е толкова популярен за скъсяване сред инвеститорите. За разлика от йената, където всички са къси и много хора прибират печалби при първите тревожни сигнали, при канадския долар нещата не стоят така.
Скъсяването на канадския долар се препоръчва и от други специалисти, като това е една от водещите валутни препоръки за 2014 г. от щатската инвестиционна банка Goldman Sachs.