Олигарсите, замесени в най-скъпата Олимпиада в историята
Русия се подготвя за първото в историята си домакинство на Зимни олимпийски игри, изграждайки инфраструктура и строейки нови съоръжения. За да се подготви за предстоящия спектакъл, страната трябваше да преодолее редица пречки и скандали около финансирането и управлението на целия проект.
Тя също така понася доста критики около мерките за сигурност и политиката си към хората с нетрадиционна сексуална ориентация. Това, което наистина прави тази Олимпиада различна от останалите обаче, е безпрецедентното количество пари, които бяха налети в нея.
Русия успя да похарчи 50 млрд. долара, което е над четири пъти повече от първоначалния бюджет в размер на 12 млрд. долара и повече от парите, похарчени за която и да било друга Олимпиада, пише Forbes. Разходите в Сочи надхвърлят дори тези за летните олимпийски игри в Атина (15 млрд. долара), Лондон (14 млрд. долара) и предишния шампион по разходи Пекин (40 млрд. долара).
Вижте още: Ето как ще изглежда Олимпийското село в Сочи
Неколцина от най-богатите руснаци са сред тези, които поемат част от рекордната сметка, за да осъществят мечтата на президента Владимир Путин.
От Forbes Русия са подбрали осемте милиардера, които са изиграли най-голяма роля в подготовката на Олимпиадата, независимо дали като индивидуални инвестиции, спонсори или бенефициенти по държавни поръчки за изпълнение.
Не е изненадващо, че приятелят на Путин и някогашен партньор по джудо Аркадий Ротенберг е получил най-голям брой държавни поръчки, докато олигархът Владимир Потанин е най-големият частен инвеститор в Олимпийските игри в Сочи.
Посоченото по-долу състояние на всеки от милиардерите е актуално към март 2013 г. Обновените данни ще бъдат публикувани през март тази година.
Аркадий Ротенберг
Председател на SMP Bank
Състояние: 3.3 млрд. долара
Ротенберг е получил изпълнението на различни държавни поръчки, свързани с Олимпиадата, на стойност 7.36 млрд. долара. Средствата са разпределени за най-различни неща - от строителството на тръбопровода Дружба-Сочи и на електроцентрала до построяването на нови ски курорти.
Той също така построява нова магистрала и железопътен път в близост до черноморския курорт. Ролята на Ротенберг в тази Олимпиада вероятно не е изненадваща. Като момче той тренирал джудо заедно със своя приятел Владимир Путин.
Днес той е първи вицепрезидент на Федерацията по джудо на Русия и президент на хокейния отбор Динамо; неговият брат и бизнес партньор Борис е президент на футболния клуб Динамо.
Владимир Потанин
Президент на Interros
Състояние: 14.3 млрд. долара
Потанин, който е един от първите застъпници за това Олимпиадата да се проведе в Сочи, е инвестирал 2.5 млрд. долара в своята олимпийска мечта. Той е похарчил 30 млн. долара само за предложението на неговата компания за домакин за провеждане на игрите.
Първоначално Потанин планирал да похарчи 350 млн. долара за скромен ски курорт в Сочи. След като Русия обаче получава домакинството, той изгражда не само ски курорт със 77 километра писти, но парк за сноуборд, център за фрийстайл ски, едно от двете олимпийски села и Руския олимпийски университет, начело на чийто борд на директорите е Путин.
Генади Тимченко
Член на борда на директорите на Novatek
Състояние: 14.1 млрд. долара
Тимченко, който е председател на отбора от Руската континентална хокейна лига SKA Санкт Петербург, и неговите двама партньори в SK Most Construction Company построяват железопътното трасе Адлер-Алпика-Сервис. SK Most е получила държавни поръчки за 1.8 млрд. долара през 2008 г., преди Тимченко да се сдобие с блокиращ дял в компанията чрез 2012 г.
Олег Дерипаска
Председател на надзорния съвет на Basic Element
Състояние: 8.5 млрд. долара.
Дерипаска е инвестирал 1.38 млрд. долара в Сочи. Неговите компании са обновили летището в града, построили са основното Олимпийско село, както и товарното пристанище Имеретинский. Той също е получил държавни поръчки за 1.7 млрд. долара.
Не всичко при него обаче върви по мед и масло. Компаниите на Дерипаска съдят Олимпстрой - държавната компания, която се занимава със строителството на олимпийските съоръжения. Според него Олимпстрой не е осигурила обещаните товарни съоръжения за пристанището и се е справила слабо с плана за консервацията на долината Имеретинская, където е разположен Олимпийският парк.
Виктор Векселберг
Председател на Renova Group
Състояние: 15.1 млрд. долара.
Олимпийските инвестиции на Векселберг възлизат на 500 млн. долара, като поне 70% са взети назаем от руската Банка за развитие. През декември 2013 г. Renova откри курортния комплекс със 720 стаи Azimut Hotel and SPA Sochi 4 и Azimut Hotel Sochi 3 с 2 880 стаи. Векселберг инвестира в курорта през 2011 г. - една година след, като предприемачът Телман Исмаилов се отказа от проекта.
Вижте още: Вижте гледката от ски шанцата в Сочи
Искандер Махмудов
Президент на Ural Mining and Metallurgical Company (UMMC)
Състояние: 8.7 млрд. долара
Андрей Бокарев
Член на борда на директорите на UMMC
Състояние: 1.35 млрд. долара
Искандер Махмудов назначи своя младши партньор Андрей Бокарев начело на строителството на втората залата за хокей на лед, която носи името Шайба. Когато проектът започва през 2009 г., бизнесмените възнамерявали да инвестират около 60 млн. долара.
В крайна сметка те успяват да похарчат 103 млн. долара за залата с капацитет 7 000 седящи места, която е открита през декември 2012 г. Собствеността над залата ще бъде прехвърлена безвъзмездно на държавата през 2015 г.
Алишер Усманов
Главен изпълнителен директор на GazPromInvestHolding
Състояние: 17.6 млрд. долара
Телекомуникационната компания Megafon, в която Усманов е основен акционер, подписа договор за спонсорство на стойност 130 млн. долара с Организационния комитет, като 75 млн. долара от тях бяха предоставени кеш, а останалите ще бъдат под формата на телекомуникационни услуги по време на игрите.
Отделно компанията инвестира 97 млн. долара в изграждането на телекомуникационната инфраструктура в Сочи, като в замяна на това ще получи правото да построи съпътстващи базови станции.
Вагит Алекперов
Президент на Lukoil
Състояние: 14.8 млрд. долара
Подразделението на Lukoil - Lukoil-EcoEnergo, е похарчило 15 млн. долара за реконструкцията на водноелектрическата центрла Краснополянская. Тази инвестиция бледнее на фона на останалите, но има едно очевидно предимство – Алекперов избегна скандалите и спази крайните срокове, без да надува разходите по проекта.