Богати китайци се редят на опашка, за да емигрират в Австралия
Няма особено големи съмнения жителите на коя страна са обект на имиграционната схема на Австралия за супер богаташи. Инвестиционната виза, която страната издава се нарича подклас 188, а визата за постоянно пребиваване – подклас 888.
В Китай цифрата 8 традиционно се свързва с богатство, просперитет и късмет, а заможни китайци се редят на опашка, за да получат възможност да живеят в Австралия съгласно програмата за визи за милионери.
Откакто схемата влезе в сила през ноември 2012 г. 91% от 545-те кандидати за виза са китайци, според официалните данни.
Засега от Австралия са предоставили 65 визи за 'големи инвеститори' на китайци.
Изискванията за получаването на така търсените визи са прости – трябва да имате чисто съдебно минало и 5 млн. австралийски долара (4.37млн. долара), които да инвестирате. Няма изисквания за багажа, няма горна възрастова граница, а кандидатите дори не трябва да регистрират компании в Австралия.
Хората, които могат да се позволят да инвестира 5 млн. австралийски долара могат да го направят в държавни облигации, управлявани средства и австралийски компании за повече от четири години и могат да кандидатстват за виза за постоянно пребиваване.
Вижте още: Богатите китайци продължават да бягат от Китай
Съгласно изискванията притежателите на такава виза могат да запазят дейността си в Китай, ако желаят.
Според някои анализатори дните на китайските инвеститори, които отиват в Австралия само, за да отворят квартално магазинче или да открият малка фирма са приключили.
В момента Австралия се опитва да привлече по-големи инвестиции, за да финансира по-сериозното си инфраструктурно развитие.
Според специалисти по имиграцията Сидни и Мелбърн, където цените на имотите са нараснали с 10% и 6%, респективно, в последните 12 месеца, са предпочитаните дестинации за имигрантите от Китай.
Около 6% от имигрантите в Австралия са от Китай, което е третата най-голяма група. Тази група, заедно с индийците са едни от най-бързо разрастващите се, но все още изостават доста зад Великобритания (20%) и Нова Зеландия (9.1%).