Осем начина, по които Китай променя света
Осем се смята за щастливо число в Китай. И не е странно, че именно на 8 ноември управляващата Комунистическа партия открива Всекитайското събрание, на което ще бъде определено новото ръководство на страната, което ще управлява през следващото десетилетие. Събитието се следи не само в Поднебесната, но и по целия свят. Имат поне осем причини да е така, съобщава Би Би Си:
Да забогатееш- въпрос на чест
Преди 35 години девизът на китайския лидер Дън Сяопин слага началото на един от най-успешните икономически пробиви в човешката история.
Китайската икономика в наши дни отстъпва само на американската, а до момента на следващото предаване на властта през 2022 г. може и да я изпревари. Китай вече може да се похвали с над милион доларови милионери.
Китай промени деловите отношения в света. Евтината китайска работна ръка помогна да се понижат за западняка цените на различни стоки- от домашни чехли до мобилни телефони.
Китай стана основен инвеститор в Африка, която смята него (а не Европа и САЩ) за свой основен партньор. Китай е и най-големият чуждестранен държател на американски държавен дълг.
Сега много анализатори си поставят въпроса ще успее ли новото ръководство да поддържа високите темпове на икономически растеж, за да помогне и на останалите страни по света да излязат от кризата, Повечето западни наблюдатели предполагат, че годишният ръст ще се съкрати от 10% на 6-7&, което също остава висок показател. Но при това се говори, че страната ще има нужда от солидни реформи.
В ущърб на околната среда
Икономиката на Китай растеше с такива бързи темпове, че властите практически спряха да обръщат внимание на околната среда. Индустриализацията и строителният бум доведоха до това, че през 2007 г. Китай изпревари САЩ по обем на изхвърлените парникови емисии. В списъка на най-замърсените градове седем са китайски. Всяка година 500-700 хил. души умират в следствие на замърсяването.
Не страда само Китай. Вредните емисии достигат тихоокеанския басейн и западното крайбрежие на САЩ.
Ръководството на страната се опита да сложи ред, но мащабите на проблема се оказаха твърде големи. 70% от изработваната в страната електроенергия се произвежда в топлоцентрали с въглища, а с ръста на енергийното потребление парниковите емисии ще се увеличават.
Учете китайски
Китайският език е роден за 840 млн. души, а английският за 375 млн. души по света. В китайския език има десетки хиляди йероглифи, но са за прочетете вестник трябва да знае едва 3 – 4 хиляди. Изкуството на Древен Китай винаги е предизвиквало възхищението на Запада, но сега когато страната достигна статус на световна икономика, се наблюдава рязко повишаване на интереса към китайския език и култура.
Според прогнозите хората, които говорят китайски, неизменно ще се увеличават, особено в Азия, и той може да се превърне в сериозен глобален съперник на английския. Впрочем много експерти се съмняват в подобно развитие, акцентирайки върху сложността на китайската фонетика и писмена система.
Мирът преди всичко
Китай постоянно говори за „мирен ръст“, за да успокои съседите си и да ги убеди, че няма да използва икономическата си сила за нарастване на военната мощ. Но териториалните спорове с Япония, Филипините и Виетнам не заглъхват и дори се изострят.
Тримилионната китайска армия е най-многочислената в света, а военният бюджет на страната постоянно расте. „Всяка страна има право да защитава своите граници, но това не означава, че трябва да ставаме агресивни, защото така можем да отблъснем нашите приятели:, примирително заяви китайският посланик във Франция У Цзянмин. Но въпросът каква ще бъде политиката на новите китайски лидери по отношение на САЩ остава.
Китаец на Луната?
Доскоро никой не очакваше, че Китай ще стане пълноправен член на „космическата общност“. Комунистическата партия заложи на космическа програма, за да докаже, че страната може да излезе на кардинално ново ниво.
Цената на тези усилия предизвиква немалко въпроси, ако отчетем, че 150 млн. китайци продължават да живеят с по-малко от 1 долар на ден. Но сега Китай с пълно право може да сде нарече космическа сила.
През 2013 г. страната планира да изпрати първия чадър на Луната, а след това- и пилотиран апарат.
Така че може в скоро време до американския флаг на Луната, да се развее и китайския.
Свине и афродизиаци
Икономическите реформи не само помогнаха на китайците да се изтръгнат от нищетата, но и създадоха класа алчни потребители. Китайските богаташи най-често са обвинявани в незаконен трафик. Те са готови на платят луди пари за всякакви афродизиаци, изискани храни и напитки и украшения от редки животни.
Хиляди африкански слонове всяка година са убивани заради слоновата кост, която е особено ценена в Китай, а правителството е безсилно пред нелегалната търговия.
Но и ръстът на търсенето на съвсем обикновени продукти оказва видимо влияние върху целия останал свят. Добър пример за това е потреблението на свинско, което е нараснало пет пъти от 1979 г.
Половина свине на планетата (460 мнл. Глави) се отглеждат в Китай и изхранването им в условията на дефицит на земя е почти невъзможно. Фермерите внасят 60% от световния добив на соя, което постоянно дърпа цените нагоре.
Веднъж да видиш
Съвсем доскоро оформянето на задграничен паспорт в Китай отнемаше половин година и повече, а най-често с него можеха да се сдобият китайските чиновници. Но сега това може да се направи за няколко дни и милиони китайци се възползват от новата държавна политика на отвореност, за да пътуват в чужбина като студенти и туристи.
Ако през 1995 г. в чужбина са пътували 4.5 млн. китайци, през 2011 г. те са 70 млн. Странно, но пестеливите по принцип китайци никак „не се стискат“ на почивка. В наши дни те харчат колкото гермаците и американците.
Повечето китайци предпочитат да пътешестват в Азия- Хонконг, Макао и Тайланд, но все повече откриват и САЩ и Европа (при това с акцент върху германския Трир- родният град на Карл Маркс).
Около 300 хил. китайски студенти учат в чужбина. При което не правят планове да останат: с чуждестранните си дипломи те бързо ще си намерят хубава работа в Китай.
Да купим планетата!
В ръцете на китайците има готови пари и това е много важно за световната икономика. Търсенето на предмети на разкоша даде нов тласък на луксозните брандове: Louis Vuitton и Hermes са задължителен атрибут за китайските магнати.
Престижно стана и китайското изкуство. Три от десетте най-скъпи картини, продадени през миналата година, бяха на китайски художници.