Евтините или скъпите акции от SOFIX с по-добро представяне?
Индексът на сините чипове SOFIX е близо до най-високата си стойност от над пет години. Разбира се различните компоненти на индекса са се повишавали с различни темпове и сега пред инвеститорите стои нелеката задача да вземат решение на кои компании да залагат от тук нататък.
Ще погледнем как са се представяли компаниите с евтини в абсолютна стойност цени на акциите си в сравнение с тези, чиито акции са скъпи в абсолютно изражение.
Цената на една компания не би следвало да е мотив за това да се инвестира в нея. И все пак тя понякога оказва психологически натиск за вземане на инвестиционно решение.
Много често инвеститорите (по-точно дребните инвеститори, или казано с други думи спекулантите) са по-склонни да купуват акции на компании с ниска абсолютна стойност. В практиката това се доказва от правените от компаниите по света сплитове, където логиката е цената на акциите им да е по-ниска и съответно по-достъпна за масовия инвеститори.
Дали заради мотива, че малка промяна в цената би представлявала по-голямо процентно изменение или защото ниската цена на даден актив се приема като приемлива въз основа на алтернативни покупки на тази стойност, често спекулантите се ориентират към по-евтините акции.
Не бива обаче да се забравя, че често зад ниската цена, ако е резултат от значително и дълго поевтиняване, а не просто от решението на компанията да емитира по-голям брой акции с по-нисък номинал, могат да стоят сериозни причини.
Неслучайно за основната част от фондовете на развитите страни е забранено да купуват акции на компании под определен праг – примерно 5 или 10 долара, защото се приема, че когато нивата на акциите на тези компании се понижат под посочените нива, те могат да банкрутират.
И докато все още се търси пазарна логика и обяснение на този феномен, а именно защо хората предпочитат, ако имат 100 лева, да купят 50 акции по 2 лева, вместо една от 100, практиката доказва, че често темпът на поскъпване на една компания се засилва, когато акциите й започнат да се търгуват при по-ниски абсолютни стойности, без да се променя нищо друго (тоест направят сплит).
Дали това е в сила и на родния пазар, ще проверим като прегледаме изменението в цените на петте най-евтини и петте най-скъпи компоненти в състава на SOFIX.
Както се вижда, представянето на скъпите компоненти на SOFIX е над два пъти по-голямо в сравнение с това на евтините му компоненти.
Нещо повече средното представяне на скъпите акции, което е в размер на 50.7%, е точно с десет процентни пункта повече от представянето на SOFIX за последната една година.
В същото време евтините компоненти са с представяне от 23.7%, или със 17 процентни пункта по-малко от средното изменение на индекса за последните 12 месеца.