Пет мита за капиталовия пазар
Когато има скандали, като този с манипулирането на Libor, Лондонския кит и е налице конфликт на интереси при анализатори, инвеститорското доверие може да падне до рекордно ниски стойности.
Много инвеститори се чудят дали инвестициите в акции си струват. В същото време обаче е важно човек да има реалистична представа за капиталовия пазар. Освен истинските проблеми, за него има и често срещани митове.
Ето пет от тях, подбрани от Business Insider:
1. Да инвестираш в акции е същото, като да играеш хазарт.
Това схващане кара много хора да избягват капиталовия пазар. За да разберем защо инвестирането е различно от хазарта, трябва да видим какво означава да купуваш акции. Да притежаваш акции означава да имаш дял в една компания. Прекалено често инвеститорите мислят за акциите като за инструмент за търговия и забравят, че акцията представлява собственост в дадена компания.
На капиталовия пазар инвеститорите постоянно се опитват да преценят каква печалба ще остане за акционерите. По тази причина цените на акциите се движат нагоре и надолу. Перспективите за бизнеса постоянно се променят, а с тях и бъдещите печалби на дадена компания.
Да оцениш стойността на една компания не е лесно. Има толкова много променливи, че краткосрочните изменения в цената на акциите изглеждат хаотични. В дългосрочен период обаче една компания се предполага, че струва настоящата стойност на печалбата, която ще отчете.
В краткосрочен план една компания може да оцелее и без печалба заради очакванията за бъдещите й печалби, но нито една компания не може да заблуждава акционерите постоянно — в крайна сметка цената на акциите на една компания може да се очаква, че показва истинската й стойност.
Хазартът, от друга страна, е игра, в която общата сума на всички печалби и загуби се равнява на нула и парите от губещия просто отиват у печелившия. Няма създаване на стойност. Като инвестираме, ние увеличаваме общата стойност на икономиката.
Като се конкурират, компаниите увеличават производителността и разработват продукти, които правят живота ни по-добър. Не бъркайте инвестирането и създаването на богатство с игра, в която общата сума на печалбите и загубите се равнява на нула.
2. Капиталовият пазар е ексклузивен клуб за брокери и богаташи.
Много пазарни консултанти твърдят, че могат да прогнозират всяко движение на пазара. Фактът е, че почти всяко проучване по тази тема доказва, че това са лъжи. Повечето пазарни анализатори са известни с това, че не познават - нещо повече, с разпространението на интернет пазарът вече е много по-отворен за хората от когато и да било.
Всичките данни и инструменти, с които преди време разполагаха само инвестиционните посредници, вече могат да се ползват и от индивидуалните инвеститори.
3. Падналите ангели ще се вдигнат отново, в крайна сметка.
Каквато и причина да поддържа този мит, нищо не е по-разрушително за аматьорите инвеститори от това да смятат, че една акция, която се търгува близо до 52-седмичното си дъно, е изгодна за закупуване. Мислете си за това като за старата пословица на Уолстрийт: "Който се опитва да хване падащ нож, само ще се нарани."
Да предположим, че следите две акции:
Цената на акция А достигнала рекорд от около 50 долара през миналата година, но оттогава е паднала до 10 долара за брой.
Компания Б е по-малка, но цената на акциите й наскоро е нараснала от 5 до 10 долара за акция.
Коя акция бихте купили? Независимо дали вярвате или не, при други равни условия повечето инвеститори биха избрали акцията, чиято цена е паднала от 50 долара, защото смятат, че в крайна сметкя някога все ще се покачи обратно до тези нива.
Да се мисли по този начин е основен грях в инвестирането! Цената е само една част от инвестиционното уравнение. Целта е да се купуват акции на добри компании на разумна цена. Да се купуват акции само заради това, че цената им е паднала няма да ви доведе до никъде.
Не бъркайте обаче тази практика с така нареченото „инвестиране в стойност“ (value investing), което представлява закупуването на акции на висококачествени компании, които са подценени от пазара.
4. Цените на акциите, които скочат, трябва да паднат.
Законите на физиката не важат на капиталовия пазар. Тук няма гравитационна сила, която да дръпне цените обратно надолу. Преди повече от 20 години цената на акциите на Berkshire Hathaway скача от 7 455 до 17 250 за малко повече от пет години. Тези, които тогава са си мислели, че цената ще се върне обратно, са изпуснали последвалото поскъпване на същата акция до 170 000 долара за брой през годините.
Това, естествено, не означава, че акциите не минават през корекции. Основното в случая е, че цената на акциите е отражение на компанията. Ако намерите страхотна компания, управлявала от отлични мениджъри, тогава няма причина цената на акциите да не продължи да се покачва.
5. Да имаш малко познания е по-добре, отколкото да нямаш никакви.
Да знаеш нещо по принцип е по-добре, отколкото да не знаеш нищо, но за индивидуалните инвеститори е от съществено значение да знаят съвсем ясно какво правят с парите си. Инвеститорите, които се подготвят предварително, са тези, които наистина успяват.
Ако пък не разполагате с времето да разберете напълно какво да правите с парите си, наемането на консултант не е лоша идея. Цената да инвестирате в нещо, което не разбирате напълно, е много по-голяма от това, което ще платите на инвестиционен консултант.
Според друго старо клише "Това, което е очевидно, очевидно е грешно." Това означава, че ако сте малко запознати, просто ще следвате тълпата. Както всяко нещо, което си струва, успешното инвестиране изисква здрава работа и усилия.
Мислете за частично информирания инвеститор като за частично информиран хирург - грешките могат да навредят сериозно на финансово ви здраве.