Най-цветните градове
В света има места, чиято главна особеност е цветът. Това може да са исторически градове, построени от камък в определен цвят от близките кариери. Или селища, които от столетия по традиция боядисват сградите в определен цвят. Понякога тези градове нямат никаква друга забележителност освен цвета си:
Градчето Каанаак в Гренландия е известно като най-северния град на земята. То се състои от малки къщички в различни цветове, които сякаш компенсират бедния на колорит пейзаж наоколо.
При строителството на много от сградите в старата част на град Джайпур, Индия по-рано бил използван розов пясъчник, поради което те имат специфичен цвят на залязващо слънце. А самият залез усилва този ефект. Заради красотата на пейзажа много от съвременните жители на града също предпочитат да боядисват домовете си в розово и бледооранжево.
Джодхпур, Индия, е още един цветен град в щата Раджастан. Основната му забележителност е крепостта Мехрангарх, около която се е разположил старият град. Повечето сгради тук са боядисани в синьо – цвета на висшата каста а брахманите.
Златният Джайсалмер е разположен насред провинцията Тар в Индия. Построен е от златист пясъчник, добиван в околностите. Една четвърт от населението на града живее в крепост, в която има домове с ажурни балкони и древни храмове.
Вижте още: Най- разочароващите градове за туристите през 2013 г.
Шефшауен в Мароко е град с боядисани в различни оттенъци на синьото не само къщи, но и тротоари, стълби и вази за цветя. Според легендата традицията води началото си от 1471 г., когато градът бил основан от изгонени от Испания араби. Шефшауен е запазил напълно средновековния си вид, основно благодарение на това, че бил затворен град почти до наши дни.
Хускар в испанската провинция Малага „посиня“ едва през 2011 г. , когато Sony Pictures го пребоядиса за „Смърфовете 3D“. Така 175-те къщи и църквата смениха белия си цвят със син.
В Андалусия е горещо, а белият като се знае пази най-хладно. Затова много градове в горещата Испания са бели. Един от тях е живописният Убрике.
Пиодан в централната част на Португалия трудно може да се нарече град. Той има едва 300 жители, които живеят в домове от кафяв камък, добиван в планините. Каменни плочи има и по покривите, а на фона на тъмните сгради се откроява белоснежната църква на градския площад.
Вижте още: 9 живописни бели града на Андалусия
Колон ла Руж в Лимузен, Франция съществува още от VIII век. Селото е построено от червен пясъчник и влиза в списъка на най-красивите места във Франция.
Фалун бе център на добива на мед в Швеция до 90-те години, когато местните медни находища се изчерпаха. Той е прочут и тъмночервените си домове. Още от Средновековието те били боядисвани с боя от окислена мед, която предпазва дървото от гниене.
В Изамал в мексиканския щат Юкатан живеят наследниците на маите. Този град се появил в средата на XIX в., а в наши дни е място за поклонничество и туризъм. Той е смес на култури и храмовете на древната индианска религия съжителстват с католическите църкви. Знае се, че златният цвят на града се появил първо на градския пазар и уличните сергии. Скоро той станал мода и в него започнали да се боядисват храмовете и градските къщи.
Тулуза в Южна Франция е очарователен стар град, получил името си благодарение на строителния материал, използван за строителството. Почти всички сгради в стария град са направени от розово-червена тухла. През Средновековието градът се разраствал толкова бързо, че страдат непрекъснато от недостиг на камъни. Затова неговите жители правили тухли от глина, които при печенето добивали специфичния розов оттенък, с който е прочута Тулуза.
Чинкве Тере е по-скоро не град, а пет средновековни селища на крайбрежието на Италия, разположени едно до друго и боядисани в ярки цветове.
Анадир в Русия е дом на 13 000 жители. Всички те живеят в типичните социалистически унили панелни пететажни блокове. В по-нови времена сградите бяха боядисани в различни цветове. В пъстрата, подобна на Лего музайка, едва ли ще намерите две сгради, чийто цвят да е еднакъв.
Бо Кап е разноцветен квартал на Кейптаун – вторият по големина град в ЮАР. Той бил построен от хора с произход от Шри Ланка, Малайзия, Индонезия и други бивши холандски колонии, а в наши дни е мюсюлмански квартал.
Най-бедните квартали на Рио де Жанейро започнаха да се преобразяват преди няколко години. Холандските художници Херон Кухаас и Дре Уран привлякоха доброволци сред жителите на гетата, които да боядисат бедните хижи в ярки цветове. Проектът Favela painting продължава и досега.