Какво се крие зад ръста на SOFIX
От началото на 2014 г. индексът SOFIX се е повишил с 20.87%, което го поставя на втора позиция сред най-добре представящите се индекси в света след Дубай (+25.36%).
Три търговски сесии преди края на февруари месечното повишение е от 8.64 на сто. Припомняме, че за януари ръстът бе от 11.25%.
Как се представят компаниите от индекса:
Само една компания е на минус от началото на годината – Албена, където имаме регистрирано понижение от 4.19%.
С най-големи положителни изменения в цената на акциите са Първа инвестиционна банка и Стара планина Холд, добавили съответно 61 и 56 на сто от началото на 2014 г.
Следват М+С Хидравлик и Индустриален Холдинг България, поскъпнали с 46.5 и 44 на сто, докато нарастването за Централна кооперативна банка е от 41%.
По-голям ръст от индекса са отчели и Химимпорт, Монбат и Зърнени храни България.
Ликвидност:
От началото на годината 5 от компонентите на SOFIX могат да се похвалят с повече от 1000 сделки – Химимпорт, двете банки – Централна кооперативна банка и Първа инвестиционна банка, както и Зърнени храни България и Адванс Терафонд АДСИЦ.
Повишената ликвидност при фонда, инвестиращ в земеделски земи, се дължи на очакваните 0.38 лв. дивидент на акция за 2013 г., което се равнява на близо 15% доходност.
Година по-рано за първите два месеца имаше едва четири позиции с повече от 1000 трансакции - Централна кооперативна банка, Химимпорт, Софарма и Зърнени храни България.
Оборотът:
Изтъргуваните обороти на БФБ-София за януари отчетоха повишение от 140% спрямо същия месец на година по-рано.
Само в рамките на SOFIX от началото на 2014 г. са прехвърлени книжа за 59.55 млн. лв. срещу 36.38 млн. лв.
Извън индекса:
Рекордните 150% от началото на годината е повишението при Енергони, където цената на книжата е едва 1.6 стотинки. Следващият по ръст компонент на останалите индикатори е Евроинс, добавил 87.39 на сто от началото на годината.
Какво да очакваме през март
Статистически погледнато, SOFIX се е понижавал в 9 от 12-те последни години през последния месец на първото тримесечие. Средният му спад е от 2.8%, докато най-голямото месечно повишение и понижение е от 5.78 и 14.44%.
Дали обаче повишената прогноза за ръст на БВП от страна на Европейската комисия, както и предстоящите да излязат до края на февруари консолидирани отчети ще продължат доброто представяне на индекса ни предстои да видим.
Факт е обаче, че горещите пари продължават да навлизат на родния пазар, а брокерите и анализаторите ни стават все по-оптимистични.
Все пак не бива да се забравя, че високата доходност е обвързана и с висок риск, нещо, което доста хора не отчетоха през 2007 и 2008 години.
* Материалът е с аналитичен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.